اخبار تکنولوژی ایران

تاثیر تکنولوژی بر حسابداری چیست؟

از روش‌های سنتی حسابداری تا استفاده از نرم افزارهای حسابداری آفلاین راه طولانی و پر فراز و نشیبی سپری شده است. اما تحول اساسی از نرم افزارهای آفلاین به سرویس ها و نرم افزارهای ابری یا همان آنلاین با سرعت بیشتری پیش رفته است و اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته از بهترین نرم افزار حسابداری آنلاین برای انجام امور حسابداری شرکت‌ها و کسب و کارهای گوناگون بهره‌ می‌گیرند.

تکنولوژی پیشرفته تغییرات چشمگیری را در بیشتر مشاغل ایجاد کرده است و آینده حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. سه فناوری نوظهور بلاکچین، اتوماسیون و نرم افزار ابری، برخی شیوه های حسابداری سنتی را متزلزل کرده و برخی دیگر را ساده می کند.

فناوری چگونه آینده حسابداری را شکل می­ دهد؟

تکنولوژی پیشرفته تغییرات چشمگیری را در بیشتر مشاغل ایجاد کرده است و آینده حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. اکنون بسیاری از کارهای حسابداری دستی و روتین گذشته توسط پشتیبانی غیر انسانی انجام می شود. تغییر فناوری بدان معناست که حسابداران به طور فزاینده ای خود را درگیر کار در سطح بالاتر می کنند و مسئولیت های مهم تصمیم گیری و مدیریت را در سازمان ها به عهده می گیرند. تغییرات دهه های اخیر قرار است در آینده حسابداری نیز ادامه یابد. معرفی هوش مصنوعی باعث تغییر بیشتر در آینده حسابداری خواهد شد. در واقع، به جای اینکه انسان معاملات را بررسی کند، ماشین آلات این کار را انجام خواهند داد.

بر اساس دفتر آمار کار ایالات متحده (BLS)، آینده حسابداری با افزایش 10 درصدی اشتغال حسابدار و حسابرس بین 2016 و 2026 آینده­­ای درخشان است. آینده حسابداری نه تنها امیدوار کننده به نظر می رسد، بلکه صنعت نیز با پیشرفت تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است. به عنوان مثال، در اتومبیل سازی، مینی بوت ها، یادگیری ماشین و هوش تطبیقی ​​با سرعت برق بخشی از تیم مالی می شوند.

طبق جدیدترین اخبار تکنولوژی ایران ،ممکن است فناوری هوشمند، جدید به نظر برسد، اما بسیاری از شرکت ها در حال حاضر از فرآیندهای اساسی حسابداری خودکار استفاده می کنند. تعدادی از وظایف و فرایندهای حسابداری است که ماشین آلات می توانند انجام دهند یا ساده سازی کنند، عبارتند از : انجام حساب های قابل پرداخت، حسابرسی، خرید، مدیریت هزینه، پردازش نزدیک و سوالات مشتری. فناوری هوشمند با تأثیر بر انواع مشاغل موجود، آینده حسابداری را شکل می دهد. همانطور که سیستم های پیشرفته بسیاری از کارهای تکراری را کنترل می کنند، انسان با تجزیه و تحلیل بیشتر سر و کار دارد و به حلقه مهم بین داده ها و مشتری تبدیل می شود.

فناوری، سطح جدیدی از ارتباط را برای ما به ارمغان می آورد، به روزرسانی های بی درنگ از اخبار به شبکه های اجتماعی گرفته تا ورزش. توانایی جمع آوری یکپارچه اطلاعات نیز تأثیر بسزایی در آینده حسابداری خواهد داشت؛ به ویژه سه فناوری نوظهور – بلاکچین، اتوماسیون و نرم افزار ابری – برخی شیوه های حسابداری سنتی را متزلزل کرده و برخی دیگر را ساده می کند. این فرآیندهای جدید این امکان را دارند که به سختی برخی از بخشهای پر کار در حسابداری و مالیات را ساده کرده و به شرکتها و حسابداران اجازه می دهد تا پهنای باند بیشتری را روی برنامه ریزی استراتژیک متمرکز کنند.

اما چرا با این سرعت نرم افزارهای آنلاین مدیریت پروژه، مدیریت ارتباط با مشتریان، اتوماسیون و چت‌های آنلاین، ذخیره‌سازی آنلاین و نرم افزارهای حسابداری تحت وب گسترش یافته‌اند؟

پاسخ به این پرسش آن هم در دوره همه‌گیری ویروس کرونا کار دشواری نیست. اکنون بیش از همیشه امکان ارتباط کارکنان سازمان‌ها به صورت دورکاری و از نقاط مختلف اهمیت یافته است. رشد اینترنت شیوه ارتباط از راه دور را برای سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ تسهیل نموده است. البته پاندمی کرونا شدت نیاز به این مهم را دو‌چندان کرده است.  طی پژوهش‌هایی که در آلمان انجام شده است بسیاری از شرکت ها از شیوه دورکاری استقبال کرده اند، حتی پس از پایان همه گیری کرونا.

به گزارش سرتکس ،اما این تنها دلیل برای گسترش سرویس های حسابداری و مدیریتی نیست. اکنون با رشد تکنولوژی نیاز است تا مدیران در مدت زمان محدودتری تصمیم‌های مهم مدیریتی بگیرند. این امر مستلزم دسترسی به داده ها و اطلاعات مالی، موجودی لحظه ای کالاها و محصولات مختلف است. گسترش شگفت انگیز تلفن‌های همراه، این ابزار هوشمند را به یک کامپیوتر پیشرفته شخصی مبدل ساخته است. بنابراین مشاهده اطلاعات و داده‌های مهم کسب‌و‌کار روی گوشی‌های تلفن‌همراه به یک امر ضروری و اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است.

اثرات تکنولوژی بر حسابداری چیست؟

رایانش ابری در حسابداری (Cloud Computing)

اخیرا فناوری رایانش ابری جهش عظیمی داشته است. به همین دلیل، وقتی صحبت از تاثیر فناوری بر حسابداری می‌شود یکی از ضروری‌ترین حوزه‌هایی که باید مورتوجه حسابداران قرار بگیرد فناوری ابری است. اما رایانش ابری دقیقا به چه معنا است؟

رایانش ابری ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها به صورت آنلاین است. در فناوری ابری یا کلود، داده‌ها روی یک هارد دیسک ذخیره نمی‌شوند. دسترسی به برنامه‌ها از طریق فناوری ابری، فارغ از اینکه کجا هستید یا از چه دستگاهی استفاده می‌کنید، امکان جریان آزاد اطلاعات را فراهم می‌کند. همچنین، فناوری ابری امکان دسترسی به داده‌های معینی را برای مشتریان و همکاران فراهم می‌کند و این موضوع تبادل اطلاعات و همکاری بین دو طرف را آسان‌تر می‌کند.

رایانش ابری نقش بزرگی در حوزه حسابداری ایفا می‌کند و از زیر دسته های مختلفی مانند نرم افزار حسابداری فروشگاهی و نرم افزار حسابداری شرکتی تشکیل شده اند. نرم‌افزارهای محبوب و پرکاربردی در حوزه حسابداری وجود دارند که فقط از طریق فناوری ابری قابل استفاده هستند، مثل QuickBooks Online, Kashoo, Xero  و FreshBooks.

فناوری بلاکچین در حسابداری (Blockchain)

فناوری بلاکچین به حوزه حسابداری توازن می‌بخشد. اگر بدانید چطور از فناوری بلاکچین در حسابداری استفاده کنید، قطعا کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

به عبارت ساده، بلاکچین یعنی توزیع و تمرکززدایی فناوری پایگاه داده‌ها یا همان دیتابیس. بلاکچین از داده‌های رمزنگاری‌شده محافظت می‌کند و لیست گسترده‌ای از تراکنش‌های انجام‌شده بین تمام طرف‌های دخیل را حفظ و نگهداری می‌کند. فناوری بلاک چین این توانایی را دارد که کل صنایع، به‌خصوص در حوزه مالی، را دگرگون کند. 

در حال حاضر، مبنای حسابداری سیستم دفترداری دوطرفه است که در آن حسابداران و ممیزین مستقل اطلاعات و داده‌های مالی شرکت را وارد کرده  و مورد بررسی و تایید قرار می‌دهند. با فناوری بلاک چین، دیگر نیازی به این نوع دوباره‌کاری‌ها نخواهد بود، چرا که بررسی و تایید داده‌ها بدون حضور طرف دیگر انجام خواهد شد و ممیزی هر تراکنش، به طور تمام وکمال و کاملا خودکار انجام می‌گیرد.

تاثیر تکنولوژی بر حسابداری
تاثیر تکنولوژی بر حسابداری

در یک تراکنش طرفین متعددی دخیل هستند و اصولا هر کدام تمایل دارد سوابق تراکنش را برای خود حفظ و ذخیره کند. این فرایند بسیار ناکارآمد و وقت‌گیر است و معمولا برای حل اختلافات بین سوابق ذخیره‌شده مسائل و مشکلات زیادی پیش می‌آید.

به گفته بلیث مسترز، مدیرعامل شرکت Digital Asset Holdings، بلاکچین «فقط یک راه استفاده از علم کدگذاری نوین است تا امکان به اشتراک‌گذاری ماهیت‌ها و موجودی‌ها در یک زیرساخت‌ مشترک برای حفظ و نگهداری پایگاه داده فراهم گردد.» این یعنی اینکه فناوری بلاک چین به هر دو طرف یک تراکنش اجازه می‌دهد تا سوابق را همزمان در یک دفتر کل مشترک در دسترس داشته باشند، در عین حال، هر حسابدار، ممیز یا شرکتی پایگاه داده تحت مدیریت خصوصی خود را نیز در اختیار داشته باشد.

فناوری حسابداری خودکار (Automated Accounting Technology)

همانطور که در لیست بهترین نرم افزارهای حسابداری اشاره شد ،چشم‌انداز تجارت و بازرگانی به سرعت به دوران حذف کدگذاری از حسابداری نزدیک می‌شود که یعنی عملا در حوزه حسابداری ورودی داده‌ها به صفر خواهد رسید. فناوری خودکار همیشه به عنوان یک شمشیر دولبه تلقی می‌شود که هم راحتی و آسایش و هم جایگزینی فناوری به جای نیروی انسانی را به ذهن می‌آورد.

اما آیا واقعا نقش حسابداران در معرض خطر است؟ بنابر مطالعات مجله Accounting Today، به احتمال زیاد، نتیجه فناوری خودکاراین است که آینده حسابداری این قابلیت و پتانسیل را برای حسابداران فراهم می‌کند که بیش از هر زمان دیگری سودمند و سودآور باشند.

از آنجایی‌که صنایع در حال فاصله گرفتن از آماده‌سازی و ارسال فاکتور زمان‌محور هستند، دانش و تجربه ارزشمندترین دارایی‌های یک حسابدار محسوب خواهند شد. کنترل‌کننده‌های مجازی در فناوری حسابداری خودکار بیشترین تقاضا را خواهند داشت. بنابراین اگر مجبور باشید نقش خود را به عنوان یک حسابدار دوباره تعریف کنید، فعالیت کردن به عنوان یک کنترل‌کننده مجازی باارزش می‌تواند به حفظ و ادامه کار حرفه‌ای شما کمک کند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا