اینترنت و شبکه

اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران


به گزارش سرتکس به نقل از توییت ایلان ماسک ،اعلام کرده است که حدود 100 دستگاه پایانه اینترنت ماهواره ای در ایران راه اندازی شده و فعال است .
او  وعده داده بود که در ماه سپتامبر اینترنت ماهواره ای (استارلینک) را به ایران بیاورد . این در زمانی بود که به تصمیم شورای امنیت کشور ،اینترنت ایران  با اعمال محدودیت مواجه شده بود .

استار لینک غیر فعال شداستارلینک یا اینترنت ماهواره ای چیست ؟

استارلینک  شبکه ای است که از سوی شرکت اسپیس اکس برای فراهم کردن اینترنت ماهواره ای شکل گرفته است و از حدود 3 هزار ماهواره کوچک که هم اکنون در مدار پایین زمین قرار دارند تشکیل شده است. ماهواره های کوچک اصلا شباهتی به ماهواره های معمولی ندارند و در واقع جعبه هایی برای دریافت و ارسال امواج ماهواره ای هستند . هدف از استارلینک این  است که در نهایت سراسر کره زمین را پوشش دهد.
این اینترنت با دیش مخصوص قابل دریافت است و در برخی کشور های جهان دایر و قابل استفاده است .اما کسانی که میخواهند از این اینترنت استفاده کنند ، علاوه بر داشتن ابزار مانند دیش (ترمینال )مخصوص ، باید ماهانه مبلغی به این شرکت بپردازند .

استارلینک در ایران :

شرکت استار لینک در توییتی اخیرا اعلام کرده است که  در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان از اینترنت ماهواره ای این شرکت استفاده میکنند ، اما به نوشته ی وال استریت ژورنال ، این شرکت حاضر نشده راجب فعالیتش در ایران به طور مشخص پاسخی به خبرنگاران این روزنامه بدهد .

روز 29 شهریور 1401 ایلان ماسک اعلام کرد که به دنبال معافیت از تحریم های امریکا علیه ایران برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک به مردم ایران می باشد . سه روز بعد در 2 مهر 1401 پس از جدی شدن ارائه اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران سایت این شرکت روی اکثر اپراتور های همراه و ثابت فیلتر شد .

گزارش کاربران مختلف نشان میدهد که استارلینک در همه ی نقاط ایران فعال نمی شود و ظاهرا فقط در برخی نقاط مرزی متصل می شوند . همچنین چالش های زیادی را در بر خواهد داشت که میتوان به گران بودن تجهیزات و هزینه های اشتراک این سرویس اینترنت ماهواره ای همچنین غیر قانونی بودن استفاده از آن در کشور اشاره کرد .

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا