متاورس

متاورس چیست؟

به گزارش سرتکس،همه از جمله فیس بوک و مایکروسافت می خواهند صاحب متاورس شوند. اما متاورس چیست؟ متاورس اخیراً موضوع داغ گفتگو بوده است و فیس‌بوک و مایکروسافت هر دو ادعاهایی را مطرح کرده‌اند. اما متاورژن چیست؟ و چه زمانی به اینجا می رسد؟

متاورس

تعریف متاورس

متاورس چیست؟ ترکیبی از چندین عنصر فناوری، از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو است که در آن کاربران در یک جهان دیجیتال “زندگی می کنند”. حامیان metaverse تصور می کنند که کاربران آن در همه چیز از کنسرت ها و کنفرانس ها گرفته تا سفرهای مجازی به سراسر جهان، کار، بازی و ارتباط با دوستان خود را حفظ کنند.مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا (فیسبوک سابق) که به تازگی نامگذاری شده است، تخمین می زند که پنج تا 10 سال طول می کشد تا ویژگی های کلیدی متاورس به جریان اصلی تبدیل شود. اما جنبه‌هایی از متاورژن در حال حاضر وجود دارد. سرعت پهنای باند فوق‌العاده سریع، هدست‌های واقعیت مجازی و جهان‌های دائمی آنلاین همیشه فعال هستند، حتی اگر برای همه قابل in آینده اینترنت است. یا یک بازی ویدیویی است. یا شاید این یک نسخه بسیار ناراحت کننده و بدتر از Zoom است؟ گفتنش سخته تا حدی، صحبت در مورد معنای «متافورس» کمی شبیه بحث درباره معنای «اینترنت» در دهه 1970 است. بلوک های سازنده شکل جدیدی از ارتباطات در حال ساخت بودند، اما هیچ کس واقعا نمی توانست بداند واقعیت چگونه خواهد بود. بنابراین، در حالی که در آن زمان درست بود که «اینترنت» در حال آمدن است، اما هر تصوری از اینکه چگونه به نظر می رسد درست نیست. از سوی دیگر، تبلیغات بازاریابی زیادی نیز در این ایده از metaverse وجود دارد. فیس بوک، به ویژه، پس از اقدام اپل برای محدود کردن ردیابی تبلیغات، در یک مکان آسیب پذیر قرار دارد. غیرممکن است که چشم انداز فیس بوک از آینده ای را که در آن همه یک کمد لباس دیجیتالی دارند از این واقعیت که فیس بوک واقعاً می خواهد از فروش لباس های مجازی درآمد کسب کند، جدا کرد.

متاورس به چه معناست؟

متاورس Metaverse یا همان فرا جهان، نسلی از اینترنت است که از محیط های مجازی آنلاین به صورت سه بعدی، غیر متمرکز و همچنین، پایدار تشکیل شده است. این دنیای دیجیتال در صنعت فناوری جهان، می تواند در پلتفرم های مختلفی، در دسترس قرار گیرد.

اگر بخواهیم خیلی ساده در پاسخ به متاورس چیست؟ بیان کنیم، می‌توان گفت که متاورس از فضاهای مجازی تشکیل شده‌است که در آن افراد می‌توانند، به جای اینکه به صورت فیزیکی کنار هم باشند، در دنیای مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این ساده‌ترین تعریفی است که حتی زاکربرگ هم بیان کرده‌است.

ویژگی های متاورس

متاورس ویژگی‌هایی دارد. ویژگی‌هایی که باعث شده تا این حد بر سر زبان‌ها بیفتد و به عنوان آینده نسل اینترنت نامیده شود. ویژگی‌های متاورس شامل موارد زیر هستند:

متاورس دنیایی که در آن زمان می‌ایستد و شاید به عقب برگردد!

اما به راستی متاورس چیست؟ اگر متاورس را دنیایی تصور کنیم که امکان ثابت نگه داشتن زمان در آن وجود دارد و امکان مشاهده تغییرات، زندگی و حتا بازگشت به عقب در آنوجود دارد، اغراق نکرده‌ایم. به‌طوری که در تمام پلتفرم‌های محاسباتی مختلف، VR، AR، رایانه‌های شخصی، دستگاه‌های تلفن همراه و کنسول‌های بازی ما قابل دسترسی خواهد بود. اکوسیستم آن متشکل از عناصر همگن و ناهمگنی مثل عناصر کاربر محور از جمله آواتار، تولید محتوا، اقتصاد مجازی، مقبولیت اجتماعی، امنیت و حریم خصوصی، اعتماد و مسئولیت‌پذیری است.

در متاورس (Metaverse) با محتوا دنیای جدیدتان را می‌سازید

متاورس (Metaverse) را می‌توان به عنوان یک فضای مجازی چند کاربره در زمان واقعی تعریف کرد که در آن افراد در سراسر جهان می‌توانند از طریق یک شبکه به هم متصل شوند، همزیستی کنند، شخصی اجتماعی برای خود خلق کنند و به مبادله ارزش (در قالب دارایی‌های مجازی) بپردازند. چیزی که Metaverse را از یک تجربه چند نفره سنتی متمایز می‌کند، توانایی مردم برای ایجاد و اشتراک‌گذاری محتوا برای شکل دادن به دنیای اطرافشان در تنظیمات کم و بیش پایدار است. یک نمونه روشن در این زمینه، World of Warcraft است که نزدیک به چند دهه است که با متاورس مجازی و دیجیتال در دنیای مبتنی بر اقتصاد دیجیتال و مجازی حضور پر رنگی دارد.

پیشنهاد میکنیم مقاله : ورود به متاورس چگونه است؟ را نیز مطالعه فرمایید.

متاورس فرصت شکوفایی استعداد‌ها به‌دور از سایه مافیا

قبل از بحث در مورد متاورس اول به اینترنت و بخصوص اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی فکر کنید. ببینید وقتی در اینترنت واسطه‌ها یا سایه‌ی شرکت‌های بزرگ که انحصار یک محصول یا خدمات را در دست داشتند حدف شدند چقدر استعداد‌های جدید شکوفا شدند یا کسب و کارهای کوچک تا چه میزان رشد کردن.

 متخصصان بازاریابی و ارتباطات باید به Metaverse توجه کنند، زیرا این مرز بعدی برای تعامل آنلاین است، درست مانند رسانه‌های اجتماعی که چشم‌انداز بازاریابی آنلاین را متحول کردند. متاورس این امکان را برای ما به وجود می‌آورد تا ایده‌های تجاری خود را که به دلایل مختلف مثل کم بودن نقدینگی یا عدم حمایت از طرف شرکت‌های بزرگ همچنان بالقوه باقی مانده‌اند را تبدیل به ماهیتی بالفعل کنیم.

فعالیت‌هایی مانند کنفرانس ویدیویی، ارزهای دیجیتال، ایمیل، واقعیت مجازی، رسانه‌های اجتماعی، پخش زنده، هوش مصنوعی، بلاک چین، بینایی کامپیوتر و غیره، همگی بخشی از Metaverse هستند. در این دنیا مردم می‌توانند تعامل داشته باشند، بازی کنند، تجارت کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند و خیلی کارهای دیگر انجام دهند.

سایر ویژگی های متاورس چیست؟

به دلیل فضای سه بعدی آن، حضور واقعی را برای کاربران، تداعی می‌کند. البته برای دستیابی به این حضور باید از عینک‌های سه بعدی و چند بعدی مخصوص استفاده کرد. به این صورت کاربران احساس می‌کنند که دیگران همانند ظاهر واقعی‌شان در کنارش هستند و می‌توانند با آن‌ها تعامل کنند.

تعامل و همکاری ویژگی دیگر متاورس است. به این صورت شما می‌توانید به هر کجا از فضای متاورسی سفر کنید و با بقیه در دیگر فضاها ارتباط برقرار کنید. همچنین به راحتی می‌توانید، فعالیت‌ها از جمله خرید و فروش را انجام دهید.

استانداردسازی از دیگر ویژگی‌های حیاتی و مهم متاورس است. در واقع، ساخت تجهیزات و ویژگی‌ها بر اساس استانداردی انجام می‌شود تا متاورس های مختلف بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

همزمانی ویژگی است که بر اساس آن کاربران در دنیای کشور مختلف و با فاصله زیاد می‌توانند در یک واحد ارتباط داشته باشند.

تمامی اطلاعات در همان لحظه در اختیار کاربران فعال متاورس قرار می‌گیرد. به این قابلیت سرعت می‌گویند.

شما در متاورس می‌توانید، هر وسیله و ساختمانی را به هر شکلی که می‌خواهید، بسازید. ابزارهای جدید ذخیره شده و در مراجعات و استفاده‌های بعدی شما وجود خواهند داشت.

در این فضا، دیگر خبری از هزینه‌های رفت‌وآمد و خرید وسایل نیست.

چه افرادی می‌توانند در متاورس فعال باشند؟

هر کسی با هر سن و جنسیت و ملیتی می‌تواند در متاورس حضور پیدا کند. در واقع باید گفت که هیچ‌گونه محدودیتی برای آن وجود ندارد. افراد بعد از ورود علاوه بر ساختن ابزارها و ساختمان‌های مورد نظر خود، می‌توانند با آواتارهای ایجاد شده به راحتی ارتباط برقرار کنند. البته برای حضور و استفاده از این فناوری جدید داشتن هدست واقعیت مجازی و عینک هوشمند واقعیت افزوده، ضروری است.

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در متاورس

در حوزه متاورس دو عبارت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را زیاد خواهد شنید؛ اما این دو به عبارت به چه معنا هستند:

واقعیت مجازی در حقیقت یک دنیای دیجیتالی است که در آن افراد می‌توانند با اشیا و تمامی اتفاقات درون آن ارتباط برقرار کنند.

واقعیت افزوده به نوعی مکمل واقعیت مجازی به حساب می‌آید. به این صورت که با استفاده از آن می‌توان یک شی یا کاراکتر دیجیتالی را به این فضا اضافه کرد؛ مانند همان چیزی که شما در کارتون‌ها مشاهده می‌کردید. یک انسان با حیوانات جنگل ارتباط برقرار می‌کرد.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا