متاورس

تاثیرات متاورس بر زندگی و ارزهای دیجیتال

تغییر نام فیسبوک به متا برای مردم جهان امری شوکه کننده بود! . پس از سخنرانی که مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) پس از این تغییر نام انجام داد، جهان متوجه شد که فیسبوک به دنبال گسترش واقعیتی قابل لمس در یک دنیای مجازی است. اما این تغییر بزرگ‌تر از چیزی است که فیسبوک نشان می‌دهد. به هر حال متا متولد شد. پتانسیل متاورس این است که ما می‌توانیم جهانی بسازیم که به هر یک از ما اجازه می‌دهد بهترین نسخه خود را ایجاد و ارائه کنیم. زاکربرگ با استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به عنوان بخشی روزانه از تجربیات انسانی ما نشان داد که جهان می‌تواند چگونه باشد. متاورس آن قدر بزرگ و شاید پیچیده است که بخش‌های زیادی برای کاوش دارد اما در این جا به چند پیش‌بینی در خصوص آینده متاورس و زندگی آینده ما در آن بسنده می‌کنیم.

تاثیرات متاورس بر ارزهای دیجیتال

به گزارش سرتکس ،اگرچه در متاورس نیاز قطعی به ارزهای دیجیتال نیست، اما ارزهای دیجیتال می توانند برای یک دنیای متاورس بسیار مناسب باشند. و در حال حاضر ارزهای دیجیتال بخش جدایی ناپذیری از متاورس را تشکیل داده‌اند، آن‌ها امکان ایجاد یک اقتصاد دیجیتال با انواع مختلفی از توکن‌های کاربردی و کلکسیون‌های مجازی را به صورت NFT فراهم می‌کنند. متاورس همچنین از استفاده از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال مانند Trust Wallet و MetaMask بهره می‌برد. همچنین، فناوری بلاک چین مورد استفاده در آن می‌تواند سیستم‌های حاکمیتی شفاف و قابل اعتمادی را ارائه دهد.

برنامه‌های کاربردی مشابه متاورس در حال حاضر وجود دارند که به صورت بازی‌های ویدیویی هستند و درآمد خوبی نیز را برای افرادی که مشغول انجام این بازی‌ها هستند فراهم می‌کنند. Axie Infinity یکی از بازی‌های سودآور متاورس است که بسیاری از کاربران برای تامین درآمد خود بازی می‌کنند. Sandbox و Decentraland نمونه‌های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز دنیای بلاک چین و متاورس هستند.

وقتی به آینده می‌نگریم، غول‌های بزرگ فناوری سعی می‌کنند این راه را در دست خود بگیرند. با این حال، جنبه‌های  غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیکنان کوچکتر نیز اجازه می‌دهد تا در توسعه متاورس مشارکت کنند.

نقش ارزهای دیجیتال در متاورس

بازی‌ها جنبه سه بعدی متاورس را فراهم می‌کنند، اما در یک متاورس نیاز به عنصر کلیدی دیگری برای اینکه رابطی بین دنیای واقعی و مجازی باشد وجود دارد. ارزهای دیجیتال می‌توانند همان عنصر مورد نیاز باشند و خدمات حیاتی را متاورس فراهم کنند، مانند گواهی دیجیتالی مالکیت، نقل و انتقالات مالی، حاکمیت و دسترسی به موارد بسیار دیگری را ارائه دهند. اما اینها دقیقا به چه معنا هستند؟

اگر در آینده کار کنیم، معاشرت کنیم و بخواهیم اقلام مجازی را در متاورس بخریم، به روشی مطمئن برای نشان دادن مالکیت آنها نیاز داریم. ما همچنین باید با نقل و انتقالات مالی درون متاورس کاملا احساس امنیت کنیم. در نهایت، ما همچنین می‌خواهیم در تصمیم گیری‌هایی که در متاورس اتفاق می‌افتد، نقشی ایفا کنیم، و تمام این‌ها با ارزهای دیجیتال ممکن می‌شود، پس اگر این دنیای مجازی قرار است بخش بزرگی از زندگی ما باشد ارزهای دیجیتال جزو جدایی ناپذیر آن خواهند بود.

بلاک چین روشی غیرمتمرکز و شفاف برای برخورد با موضوعات مختلف ارائه می دهد، در حالی که توسعه بازی های ویدیویی متمرکزتر است

طبق جدیدترین اخبار متاورس ،توسعه دهندگان بلاک چین نیز از دنیای بازی‌های ویدیویی تأثیر می‌گیرند. بسیاری از موارد در بازی سازی‌ها در امور مالی غیرمتمرکز  DeFi  و GameFi باهم دیگر اشتراک دارند. به نظر می‌رسد در آینده به اندازه کافی شباهت‌هایی وجود خواهد داشت که ممکن است این دو جهان حتی بیشتر یکپارچه  نیز شوند. مهمترین بخش‌های یک بلاک چین مناسب برای متاورس عبارتند از:

مدرک دیجیتالی مالکیت: با داشتن یک کیف پول و دسترسی به کلیدهای خصوصی خود، می توانید فورا مالکیت فعالیت یا دارایی‌ها در بلاک چین را اثبات کنید. برای مثال، می‌توانید هنگام کار، رونوشت دقیق تراکنش‌های خود در بلاک چین را برای نشان دادن مسئولیت‌پذیری نشان دیگران دهید. کیف پول یکی از امن‌ترین و قوی‌ترین روش‌ها برای ایجاد هویت دیجیتال و اثبات مالکیت شما است.

قابلیت انحاصر آنلاین: همانطور که می‌توانیم بفهمیم که چه کسی مالک چه چیزی است، همچنین می توانیم نشان دهیم که یک آیتم یا کالایی اصلی و منحصر به فرد است. برای یک متاورس که به دنبال ترکیب بیشتر فعالیت های زندگی واقعی است، این موضوع بسیار مهم است. از طریق NFT ها، ما می‌توانیم آیتم‌هایی را ایجاد کنیم که 100٪ منحصر به فرد هستند و هرگز نمی‌توانند کپی یا جعل شوند. یک بلاک چین همچنین می‌تواند نشان دهنده مالکیت اقلام فیزیکی نیز باشد.

نقل و انتقالات مالی: متاورس به راهی برای نقل و انتقالات ایمن مالی نیاز دارد که کاربران به آن اعتماد کامل دارند. ارزهای درون بازی در بازی‌های رایج چندنفره از امنیت بسیار کمتری نسبت به ارزهای دیجیتال در بلاک چین برخوردار هستند. اگر قرار باشد کاربران زمان زیادی را در متاورس صرف کنند و در آنجا کسب درآمد کنند، به یک ارز قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.

حاکمیت: توانایی کنترل قوانین مورد اجرا درون متاورس نیز باید برای کاربران مهم باشد. در زندگی واقعی، ما می‌توانیم در شرکت‌های که در آن مشغول کار هستیم حق رای داشته باشیم و در جامعه رهبران و دولت‌ها را انتخاب کنیم. متاورس همچنین به راه‌هایی برای اجرای حکمرانی منصفانه نیاز دارد و بلاک چین در حال حاضر تنها روش اثبات شده عملیاتی برای انجام این کار است.

همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله : نحوه خرید زمین در متاورس را مطالعه فرمایید.

قابلیت دسترسی آسان: ایجاد کیف پول برای همه افراد در سراسر جهان در بلاک چین‌های عمومی آزاد است. برخلاف حساب بانکی، نیازی به پرداخت پول یا احرازهویت ندارید. این امر کیف پول‌ها را به یکی از آسان ترین راه‌ها برای مدیریت امور مالی و هویت دیجیتالی آنلاین تبدیل می‌کند.

قابلیت همکاری با بخش‌های مختلف: فناوری بلاک چین به طور مداوم در حال کار بر روی سازگاری و همکاری بین پلتفرم‌های مختلف است که ان‌ها را بهبود بببخشد. پروژه‌هایی مانند Polkadot (DOT) و Avalanche (AVAX) و Cosmos (ATOM) امکان ایجاد بلاک چین‌های سفارشی را فراهم می‌کنند که می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یک متاورس برای کامل شدن نیاز به اتصال به چندین پروژه دارد و فناوری بلاک چین در حال حاضر راه حل‌هایی جامعی برای این کار دارد.

تاثیرات متاورس بر زندگی آینده

در این بخش به موارد مهمی اشاره می‌کنیم که آینده متاورس و همچنین زندگی آینده ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ما با متاورس تبدیل به یک فرهنگ کاری پذیرنده‌تر و قابل تحمل‌تر خواهیم شد

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پذیرش فرهنگی در جامعه‌ای بزرگ، تعصب ناخودآگاه است. هر فردی دارای نوعی تعصب ناخودآگاه است که از طریق اعمال وی در محل کار نشان داده می‌شود. ما به عنوان یک جامعه کارهای زیادی برای رسیدگی به این موضوع انجام داده‌ایم و کارهای بیشتری نیز باید انجام دهیم. با این حال در فراجهان انتظار داریم که این تعصبات ناخودآگاه از بین بروند. فرافکنی‌ها در فراجهان بسیار دشوارتر خواهد بود. توانایی تغییر آواتارها، حفظ این سوگیری‌ها را دشوار می‌کند زیرا ما شروع به درک این موضوع می‌کنیم که پوسته بیرونی یا همان ظاهر یک فرد وضعیت کامل وجودی او را منعکس نمی‌کند. ما نمی‌توانیم فراموش کنیم که هنوز یک انسان پشت آواتار وجود دارد. سازندگانی که مهارت‌های ایجاد برخی از محیط‌ها و آواتارهای قوی‌تر را دارند مطمئناً راه را در گسترش تعریف معنا و ظاهر انسان بودن در ماورای جهان رهبری خواهند کرد. اما در نهایت تصور می‌کنیم این هم‌گرایی فناوری و دنیای واقعی، توانایی ما را برای پذیرش یکدیگر به همان صورت که هستیم تسریع می‌بخشد.

در آینده متاورس کار شبیه بازی خواهد بود

روزی را در دفتر تصور کنید که در آن خود را برای ملاقات با یک مهندس عالی رتبه آماده می‌کنید. یا برای ملاقات با رئیس خود به یک شرکت فوق پیشرفته می‌روید. یا حتی برای ملاقات با یک شریک به سرزمین افسانه‌های خیالی منتقل می‌شوید. توانایی انتقال خودمان به دنیای واقعی و خیالی بسیار متفاوت از هم خواهد بود. متاورس، استعداد خلاقانه‌ای را به روزگار ما می‌بخشد. در حالی که کاملاً در محیط مجازی غوطه‌ور هستیم، مکان‌هایی را که قبلاً ندیده‌ایم را تجربه خواهیم کرد. ما فقط به مکان برگزاری جلسه نگاه نمی‌کنیم. اتفاقا طوری زندگی و تجربه خواهیم کرد که گویی واقعاً آن جا هستیم. نیروی خلاق خالصی که در دسترس خواهد بود به همه ما کمک می‌کند تا تخیل خود را گسترش دهیم.

ایجاد محیط کاری مشترک و خداحافظی با اتاق‌های کنفرانس خسته کننده فیزیکی در متاورس

محیط‌های کاری در متاورس معنای کاملاً جدیدی به خود می‌گیرند. هیچ محدودیتی برای محیط‌هایی که می‌توانیم ایجاد کنیم وجود نخواهد داشت. هیچ مانعی نیز بین محیط‌ها وجود نخواهد داشت زیرا می‌توانیم به سادگی بین آن‌ها جابه جا شویم. دنیایی را تصور کنید که در آن شرکت‌ها با هر اندازه‌ای می‌توانند تجربه کارمندی مطلوبی را در یک مکان مجازی ایجاد کنند که تأثیر عمیقی بر شرایط کاری و رضایت کارکنان خواهد داشت.

دعوت به تخیل یکی دیگر از تاثیرات آینده متاورس

مثلا دعوت از یک همکار به خانه، مفهومی دست یافتنی‌تر از قبل خواهد بود. با طراحی محیط می‌توان کاری کرد که فرد تجربه‌ای بیش از حد شخصی داشته باشد.

تجربه ناهماهنگی بین واقعیت و فراجهان

ما باید یاد بگیریم که چگونه در هر دو جهان به طور همزمان حرکت کنیم.

زندگی در دنیایی که در آن بتوانیم هر آنچه را که می‌خواهیم داشته باشیم، مانند یک رویا به نظر ما برسد خیلی زیباست اما با معایبی نیز همراه است. رفتن از یک متاورس که حول یک تجربه واقعی ساخته شده است و سپس بازگشت به واقعیت، جایی که همه چیز کندتر انجام می‌شود ممکن است کمی شوکه کننده باشد. به حدی که می‌تواند منجر به قطع ارتباط مردم از زندگی واقعی خود به نفع دنیایی شود که در متاورس ساخته اند. یا اینکه جهش به عقب و جلو بین این دو تجربه می‌تواند باعث سردرگمی افراد شود. ما باید یاد بگیریم که چگونه در هر دو جهان به طور همزمان حرکت کنیم.

آینده متاورس ممکن است سلامت روان ما را تحت تاثیر قرار دهد

متاورس می‌تواند تأثیر مثبت و منفی بر سلامت روان ما داشته باشد زیرا ما در دو جهان زندگی می‌کنیم. یکی که ما مطابق مشخصات دقیق خود ایجاد کرده‌ایم و دیگری که به خواسته‌های ما با روشی بسیار کندتر پاسخ می‌دهد. باید حواسمان باشد که مانند هر فناوری جدید ارتباط خود را با زندگی واقعی خود خیلی قطع نکنیم تا حرکت در آن‌ها دشوار نشود.

دنیای مجازی ما به واقعیت افزوده تبدیل خواهد شد

شما واقعیت افزوده را در فیلم‌ها دیده اید. در واقعیت افزوده تجربه انسانی یک پوشش دیجیتالی وجود دارد که هم اطلاعات و هم تجربیات زندگی واقعی یکپارچه را ارائه می‌دهد. برای ما مهم است که در تجربیات خود از آنچه زمین در دنیای واقعی ارائه می‌دهد تعادل ایجاد کنیم در حالی که از فناوری برای یادگیری بیشتر در مورد دنیایی که هنوز تجربه نکرده‌ایم استفاده می‌کنیم. ما باید به سؤالات جدیدی در مورد زندگی آینده در فضای مجازی بپردازیم. ما به سیاست‌هایی نیاز داریم که به ایجاد محیط‌های کاری مشترک و آواتارها بپردازند. به رتبه‌بندی تجربیات نیاز داریم تا بفهمیم آینده متاورس چگونه بر افراد تأثیر می‌گذارد. ما به اعتدال در جامعه نیاز داریم تا اطمینان حاصل کنیم که همه احساس امنیت می‌کنند. باید در مورد اینکه چه چیزی در محل کار قابل قبول است و چه چیزی غیرقابل قبول است توافق کنیم.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا