ارز دیجیتال و NFT ها

 Rarible مکانی برای خریدو فروش NFT

Rarible یک پلتفرم آنلاین برای خریدو فروش توکن غیرقابل تعویض یا NFT است که بر پایه اتریوم ساخته شده و دارای رمپ هایی بین چندین زنجیره است. این بخشی از پروتکل رریبل است، مجموعه ای از ابزارهایی نیز برای پرسش، برش، فهرست، خرید یا فروش NFT  در آن تعبیه شده و کاربران از آنها بهره می برند.

بدون تردید شما هم به مانند وقتی که من میخواستم با این بستر آشنا شوم میخواهید به سرعت اسکرول کنید و به پایین بروید.

بسیاری از بازارهای NFT وجود دارند، و در حالی که همه آنها از انتقال NFT ها پشتیبانی می کنند، هر کدام هدف و مخاطبان اصلی خود را دارند. برخی  بر روی GameFi، و برخی دیگر همچنان بر روی موسیقی و پخش متمرکز هستند.  رریبل در اصل یک بازار NFT هنری وکلکسیونی است، اگرچه از اکثر سبک های NFT، از جمله آثار سه بعدی، پشتیبانی می کند.

Rarrible چیست؟

بازار  NFT رریبل که در سال 2020 توسط الکس سالنیکوف تأسیس شد، یکی از محبوب ترین بازارها در فضای کریپتو است. این پلتفرم با داشتن حدود 16 میلیون دلار سرمایه خطرپذیر از شرکت هایی مانند CoinFund و Coinbase Ventures، از زمان راه اندازی به پایگاهی با 1.6 میلیون کاربر توسعه یافته است.

این بخشی از یک پروتکل همنام است که توسط DAO اداره می‌شود و منبع باز است و به عنوان ابزاری برای توسعه‌دهندگان و کارآفرینان عمل می‌کند تا نه تنها مجموعه‌های NFT خود را راه‌اندازی کنند، بلکه ویترین فروشگاه‌های سفارشی را نیز راه‌اندازی کنند.

تمام مواردی که در مورد Rarible باید بدانید

با توکن حاکمیتی RARI در پروتکل Rarible، کاربران می توانند مستقیماً تکامل پروتکل را شکل دهند و از موفقیت آن بهره مند شوند.

با تأثیر کامل رقابت در بازار NFTها و پلتفرم هایی مانند OpenSea که برای تصمیم گیری های متمرکز مورد انتقاد قرار گرفته اند، پلتفرم های جامعه اول مانند Rarible جایگزین قانع کننده ای هستند.

اگرچه رریبل برای تمرکززدایی کامل در آینده برنامه‌ریزی می‌کند، توکن حاکمیت RARI هنوز ضروری نیست – تیم اصلی هنوز در مورد همه تصمیم‌ها حرف آخر را می‌زند. با این حال، ساختارهای متعددی برای متعادل کردن قدرت و پاداش دادن به کاربران در این مدت ایجاد شده است.

مدل تجاری

برای ایجاد درآمد، رریبل در هر تراکنش 5 درصد کارمزد را به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می کند. هیچ هزینه دیگری وجود ندارد.

پیش از این، کاربران پلتفرم هر یکشنبه با ایردراپ 75000 توکن RARI پاداش می گرفتند – 50٪ بین خریداران بر اساس فعالیت آنها تقسیم می شد و 50٪ دیگر به همان شیوه بین فروشندگان تقسیم می شد.

این توزیع ایردراپ قرار بود برای تقریباً 2 سال دیگر، برای مدت زمان کل اجرا 4 سال ادامه یابد. با این حال، دارندگان RARI به اتفاق آرا به پایان این توزیع هفتگی در 16 ژانویه 2022 رای دادند، زیرا این مدل به‌عنوان مکانیزم رشد، مؤثر عمل نمی‌کرد .

توکن RARI

مجموع عرضه RARI به 25 میلیون توکن محدود شده است. ده درصد از کل عرضه به کاربران داده شده است. 30 درصد در حال حاضر متعلق به تیم Rarible و سرمایه گذاران سرمایه گذاری خطرپذیر آنها است. 60 درصد باقیمانده قرار بود در ایردراپ هفتگی که اکنون لغو شده است، توزیع شود.

به دلیل ماهیت نیمه غیرمتمرکز DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز)، توکنومیک های RARI انعطاف پذیر و همیشه در حال تکامل هستند. معنای این امر برای توزیع توکن مشخص نیست، زیرا تیم RARI فقط پیشنهاد کرده است که “DAO تمرکز خود را به تخصیص بودجه بیشتر به پروژه‌های نسل بعدی web3 بر اساس پروتکل رریبل و رشد بلندمدت فضا تغییر می‌دهد.”

کاربری های رربیل

مانند تمام بازارهای NFT، مورد استفاده اصلی این پلتفرم، انتقال و جمع آوری توکن های غیر قابل تعویض است. با این حال، پروتکل Rarible قصد دارد به همه شیوه های استفاده از NFT در فضا گسترش یابد و زنجیره‌های بلوک دو ارز Flow و Tezos را به هم متصل کرده است تا امکان همکاری بیشتر را فراهم کند.

رریبل بدون هیچ هزینه‌ای، مانعی کم برای ورود سازندگان ایجاد می‌کند و قابلیت مقیاس‌گذاری مجموعه را برای همه در دسترس قرار می‌دهد.

با استفاده از چندین استاندارد توکن و قراردادهای هوشمند، از جمله ERC-721 و ERC-1155، خصوصی و عمومی، تقریباً هر نوع NFT پشتیبانی می شود. در صورت نیاز به ابزار جدید، کاربران می توانند تصمیم بگیرند NFT های واقعی را که قابل تغییر نیستند، ضرب کنند، یا می توانند NFT های انعطاف پذیری که می توانند از قراردادهای هوشمند برای تغییر مقادیر در آینده استفاده کنند، ضرب کنند.

رریبل با قادر ساختن توسعه دهندگان مستقل به ساخت پروژه های آزادانه با پروتکل منبع باز، خود را در برابر عدم سرعتی که سازمان های متمرکز تمایل به فعالیت دارند، حفظ کرده است. توسعه به سرعت اتفاق می افتد، و موارد استفاده­ی بیشتر غالباً اضافه می­گردند.

در حال حاضر، کاربران نه تنها می توانند خرید و فروش کنند، بلکه می توانند NFT های خود را (البته بسته به کاربرد هر NFT) مستقیماً از پلتفرم برش، ذخیره، نمایش، ارسال و استفاده کنند.

نحوه سرمایه گذاری در رریبل

در گذشته، سرمایه گذاری در Rarible به سادگی استفاده از پلتفرم بود. از آنجایی که کاربران توکن‌های ایردراپ شده بودند، شرکت برای کسب درآمد کافی بود.

با این حال، حداقل در حال حاضر، گزینه های سرمایه گذاران محدودتر و سنتی تر است.

خرید RARI

طبق معمول، راه اولیه برای سرمایه گذاری در یک پروژه، خرید توکن آن است. می‌توانید RARI را در هر تعداد صرافی، از جملهCoinbase(متمرکز) و UniSwap (غیرمتمرکز) خریداری کنید.

از Rarible برای جمع آوری یا فروش NFT استفاده کنید

جدای از سرمایه گذاری خطرپذیر (که تیم اصلی هیچ برنامه دیگری را اعلام نکرده است)، خرید RARI تنها راه سرمایه گذاری مستقیم در پروژه است. در حالی که دیگر برای استفاده از پلتفرم RARI دریافت نمی کنید، ممکن است بخواهید مستقیماً در NFT ها سرمایه گذاری کنید. اگر تحقیقات شما به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که پلتفرم مناسب برای نیازهای شما است، NFT های دیگران را برای راه اندازی یک مجموعه بخرید، یا مجموعه خود را ایجاد کنید و مخاطبان را جمع آوری کنید تا به این شکل بتوانید از فروش محصولات یا خرید و فروش مجدد NFTها سود کسب کنید.

در پایان

خرید RARI به شما امکان دسترسی به جامعه Rarible DAO و توانایی تأثیرگذاری بر آینده پروژه را می دهد. برخی خرید و نگهداری توکن را انتخاب می‌کنند، تعدادی پروتکل‌های مستقل کشاورزی/تامین نقدینگی برای توکن ایجاد کرده‌اند (همیشه در مورد استخرهای شخص ثالث محتاط باشید)، و برخی دیگر از آنها برای حاکمیت استفاده می‌کنند.

هر سرمایه گذار باید اهداف و میزان تحمل ریسک خود را بسنجید.رریبل یکی از بسیاری از بازارهای NFT است که هر کدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. اهداف و علایق شما بهترین راهنما هستند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا