ارز دیجیتال و NFT ها

پولشویی در NFT ها چیست؟

توکن‌های NFT در طول ماه گذشته فعالیت بسیاری داشته است، اما اخیرا نگرانی‌هایی مبنی بر پولشویی و فرار مالیاتی در این فضا، ایجاد شده است. سرمایه گذار بزرگ و مفسر رمزارزها، Mr.Whale، توجه‌ها را به سمت تاریک‌تر این توکن‌های NFT، جلب کرده است. در یک بلاگ پست در اوایل هفته، این شخص از شهرت و محبوبیت توکن‌های NFT صحبت کرده و بیان کرد که همین عامل می‌تواند موجب تسهیل پولشویی و فرار مالیاتی ثروتمندان شود. در ادامه به جواب سوال “آیا NFT پولشویی است؟” می‌پردازیم.

به گزارش سرتکس ،وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا عقیده دارد که افزایش استفاده از آثار هنری به عنوان سرمایه‌گذاری یا دارایی‌های مالی دیجیتالی، می‌تواند آثار NFT را در پولشویی به یک دارایی آسیب‌پذیر و پر ریسک تبدیل کند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در یک مطالعه جدید، نسبت به ریسک بالای NFT آثار هنری در پولشویی هشدار داد. در این مقاله، توکن‌های غیرقابل تعویض به عنوان یکی از آیتم‌هایی ذکر شده‌اند که می‌توانند در زمینه پولشویی یا تامین مالی تروریستی مورد استفاده قرار بگیرند.

بر اساس این مطالعه انجام شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمینه پولشویی و ترورهای مالی، بازار معاملات آثار هنری و افزایش استفاده از آن‌ها به عنوان سرمایه‌گذاری یا تبدیل شدن به دارایی‌های مالی، می‌تواند پروسه NFT کردن آثار هنری را در برابر پولشویی آسیب‌پذیر سازد. این وزارتخانه در این مقاله اشاره کرده:

بازار آثار هنری آنلاین در حال رشد، بنا بر ساختار و مشوق‌هایی که در خصوص یک سری فعالیت‌های خاص در بازار تعیین شده (مانند خرید NFTها یا فعالیت در زمینه بلاکچین مرتبط با آثار هنری)، ممکن است خطرات و ریسک‌های جدیدی را ایجاد کند.

معامله شویی در NFT چیست؟

طبق جدیدترین اخبار NFT ها ،معامله شویی زمانی اتفاق می افتد که یک معامله گر یا سرمایه گذار یک دارایی را در یک دوره کوتاه چندین بار خرید و فروش می کند تا از این طریق سایر سرمایه گذاران و معامله گران بازار را در مورد قیمت یا نقدینگی آن دارایی فریب دهد.

همانطور که گفته شد، معامله شویی عملی است که در آن یک دارایی در مدت کوتاهی فروخته و خریداری می شود. معامله شویی یک تکنیک دستکاری بازار است که معامله گران از آن برای تاثیر گذاشتن روی معاملات و قیمت یک دارایی استفاده می کنند. به طور معمول، یک یا چند معامله گر تبانی می کنند و بدون در نظر گرفتن ریسک های بازار یک سری معاملات را انجام می دهند که هیچ تغییری در موقعیت اصلی آنها ایجاد نمی کند.

در اکتبر 2021، کریپتوپانکس (Cryptopunks)، یک پروژه NFT از لاروا لبز، شاهد یک معامله شویی در بلاک چین اتریوم بود. توکن CryptoPunk 9998 به قیمت 124,457  اتریوم فروخته شد. مقدار اتریوم مورد استفاده برای خرید این NFT به فروشنده منتقل شد، سپس برای بازپرداخت وام استفاده شده برای خرید این اثر هنری دیجیتال از لاروا لبز، به خریدار بازگردانده شد. این نه تنها یک وام فلش، بلکه نمونه ای از پولشویی قابل توجه NFT بود.

یک معامله گر یا شرکت ممکن است به دلایل مختلف انگیزه شرکت در معامله شویی را داشته باشد. برای مثال، معامله گر این کار را با هدف تحریک معامله گران به خرید یک دارایی برای افزایش قیمت آن یا تشویق آنها به فروش دارایی برای کاهش قیمت آن انجام می دهد.

همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله : هزینه گس فی چیست؟ را مطالعه فرمایید.

Mr.Whale در این باره گفت: «در پشت صحنه این فضا که یکسری افراد ثروتمند که حوصله شان سررفته است و آثار هنری را با قیمت‌های بسیار گزاف خریداری می‌کنند، یک لایه‌ی تاریک برای کلاه برداری افراد فوق ثروتمند وجود دارد تا سود غیرقانونی آنها قانونی به نظر برسد.»

او بیان کرد که به این دلیل که هنر بسیار چشم نواز بوده و توجهات را به خود جلب می‌کند، هیچوقت مورد بررسی دقیق قانون گذاران و مجریان قانون قرار نمی‌گیرد. او افزود که همین جنبه هنر، دلیل اصلی این است که چرا قرن‌ها به عنوان وسیله ای برای جریان‌های مالی نامشروع مورد استفاده قرار گرفته است.

بنابه گفته Mr.Whale جنبه پولشویی NFT ها بسیار ساده است. خریدن یک NFT از شخصی با استفاده از سرمایه‌های غیرمجاز، راه بسیار ساده‌ای برای انتقال پول، آن هم با این ادعا که برای خرید هنر قانونی مورداستفاده قرار گرفته، می‌باشد. به علاوه که هیچ مالیاتی نیز پرداخت نمی‌شود. مثالی در این رابطه توسط خبرنگار سابق USA Today ،Isaiah McCall، در اوایل امسال در بلاگ وی منتشر شد.

در این مثال او بیان کرد: «اگر شما یک میلیون دلار پول غیرمجاز داشته باشید، شما آن یک میلیون دلار را برای NFT خود خرج می‌کنید. شما می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید و یا از یک حساب شخص ثالث کمک بگیرید. سپس شما آن چیز بی‌ارزش را برای هیچی می‌فروشید و سود آن را جمع می‌کنید.»

معامله شستشو چگونه عمل می کند؟

قصد طرفین درگیر در معامله شستشو و نتیجه چنین معامله ای باعث می شود که معامله شستشو هدف خود را محقق کند.

معامله شستشو زمانی اتفاق می‌ افتد که یک سرمایه‌ گذار توکن‌ های یک دارایی را به طور همزمان بخرد و بفروشد. از سوی دیگر تعریف معاملات شستشو یک گام فراتر می رود و هدف یا قصد سرمایه گذار و نتیجه معامله را در نظر می گیرد.

قصد معامله گران یا سرمایه گذاران باید مربوط به معامله شستشو باشد و آنها باید دارایی هایی را با مالکیت مشترک ذی نفع در مدت کوتاهی خرید و فروش کرده باشند. مالکیت ذی نفع به حساب هایی اطلاق می شود که توسط همان شخص و یا شرکت نگهداری می شود.

تنظیم‌ کننده‌ های مالی ممکن است به معاملات انجام شده بین حساب‌ های دارای مالکیت مشترک ذی‌ نفع علاقه‌ مند باشند زیرا می‌ توانند فعالیت معاملات شستشو را نشان دهند. با این وجود معاملات شستشو همیشه نباید شامل معاملات واقعی باشد همچنین ممکن است زمانی رخ دهند که سرمایه گذاران و معامله گران معامله را روی کاغذ انجام می دهند اما هیچ دارایی معامله نمی شود.

چرا معامله شستشو غیرقانونی است؟

معامله شستشو در امور مالی سنتی ممنوع است. از سوی دیگر قانونی بودن معامله شستشو هنوز در حوزه غیرمتمرکز توکن‌ های غیرمثلی NFT مشخص نشده است.

علیرغم فقدان قوانین و طبقه بندی برای NFT دولت های خاصی در مقابل این عمل ایستاده اند. به عنوان مثال Bithumb یک صرافی ارز دیجیتال در کره جنوبی در سال 2018 به تسهیل معامله شستشو به ارزش بیش از 250 میلیون دلار در حجم ساختگی متهم شد.

در 5 آوریل 2022 بلومبرگ گزارش داد که داده‌ های CryptoSlam ردیاب NFT نشان داد که معاملات شستشو 18 میلیارد دلار و یا 95 درصد از حجم کل معامله در بازار NFT به نام LooksRare را تشکیل می‌ دهد.

اگرچه معامله شستشوی ارز دیجیتال در برخی از حوزه‌ های قضایی ممنوع است ساختار غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال ردیابی مقصران را دشوار می‌ کند. برخلاف ابزارهای مالی سنتی مانند سهام که استانداردهای مشتری خود را بشناسید را تأیید کرده‌ اند دارایی‌ های مبتنی بر بلاکچین را می‌ توان بهصورت ناشناس معامله نمود که منجر به ریسک خرید و فروش می‌ شود. این خطر به دلیل آمار گمراه‌ کننده قیمت و حجم ایجاد می‌ شود که نمی‌ توان آن‌ ها را حذف کرد مگر اینکه مقامات تصمیم بگیرند کدام حوزه قضایی مسئول نظارت بر ارزهای دیجیتال باشد.

معامله شویی چگونه انجام می شود؟

معامله شویی زمانی اتفاق می افتد که یک معامله گر توکن های یک دارایی را به طور همزمان می خرد و می فروشد. از سوی دیگر، تعریف معامله شویی یک گام فراتر می رود و هدف یا قصد معامله گر و نتیجه معامله را در بر می گیرد.

قصد معامله گر یا سرمایه گذار باید به معامله شویی مربوط باشد و آنها باید دارایی هایی را با مالکیت ذینفع مشترک در مدت کوتاهی خرید و فروش کرده باشند. مالکیت ذینفع به حساب هایی اطلاق می شود که توسط یک شخص یا شرکت نگهداری می شود.

نهادهای نظارتی ممکن است به معاملات انجام شده بین حساب های دارای مالکیت ذینفع مشترک توجه کنند، چون می توانند فعالیت معامله شویی را مشخص کنند. با این وجود، معامله شویی فقط مختص معاملات واقعی نیست. گاهی اوقات ممکن است که سرمایه گذاران و معامله گران معامله را روی کاغذ انجام دهند، اما هیچ دارایی را داد و ستد نکنند.

پولشویی در ان اف تی ها

چگونه از NFT ها برای پولشویی استفاده می شود؟

جرایم NFT مانند پولشویی و کلاهبرداری های معامله شستشو زمانی اتفاق می افتد که فروش NFT در آدرس های self financed هدف قرار می گیرد.

پولشویی از دیرباز در دنیای هنر یک مشکل بوده است و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. بسیاری از مردم می پرسند که آیا NFT ها به دلیل سابقه و نام مستعار دارایی های ارز دیجیتال مورد سوء استفاده های مشابه قرار می گیرند بنابراین آیا می توانید از طریق NFT ها پول شویی نمود؟

بله کلاهبرداران، اپراتورهای بدافزار و Chatex با استفاده از NFT پولشویی انجام می دهند. Chatex یک بانک ارز دیجیتال است که هدف آن ایمن، ساده و قابل دسترس کردن تراکنش‌ های ارز دیجیتال برای بسیاری از مشتریان و حفظ برتری عملکردی نسبت به بانکداری سنتی است.

در حالی که تعیین کمیت پولشویی در هنر فیزیکی چالش برانگیز است باز بودن ذاتی بلاکچین به ما اجازه می دهد تا تخمین های واقعی تری از پولشویی NFT ایجاد کنیم. بنابراین پولشویی در بازارهای NFT رخ می دهد.

کلاهبرداری‌ های معامله شستشو توسط Chainalysis با بررسی فروش NFT به آدرس‌ هایی که self financed هستند ردیابی می‌ شوند یعنی فروش‌ هایی که از طریق آدرسی که در ابتدا بودجه آدرس فروش را تامین می‌ کرده و یا توسط خود آدرس فروش تامین می‌ شود.

با استفاده از این استراتژی صدها معامله شستشو کشف شد. به عنوان مثال یکی از کاربران که Chainalysis او را به عنوان فعال‌ ترین فروشنده شستشو معرفی کرد 830 فروش به آدرس‌ هایی انجام داده است که self financed کرده‌ اند.

ریسک بالای آثار NFT در زمینه پولشویی

وزارت خزانه‌داری آمریکا این مطالعه جدید در خصوص آثار هنری در زمینه پولشویی و ترور مالی را به صورت عمومی منتشر کرده است. این مقاله بر اهمیت NFTها در حق مالکیت آثار هنری دیجیتالی و فیزیکی به کمک و مدیریت قراردادهای هوشمند و کیف پول‌های دیجیتالی، تاکید دارد. همچنین مسئله مورد توجه دیگر این وزارتخانه، قیمت‌گذاری NFTها است که نه توسط بازار، بلکه توسط خریداران و فروشندگان تعیین می‌شوند:

در سه ماه اول سال ۲۰۲۱، بازار NFT بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار در معاملات ایجاد کرد. همچنین این بازار شاهد رشد ۲۶۲۷ درصدی نسبت به سه‌ماهه گذشته آن بود.

هرچند که بازار NFT در سال ۲۰۲۰ به تنهایی بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارزش ایجاد کرده است، اما این موضوع نگرانی‌هایی را برانگیخته است. وزارت خزانه‌داری آمریکا اشاره داشته که مجرمین می‌توانند با خرید NFT با سرمایه‌های غیرقانونی و فروش مجدد آن‌ها با پوشش یک کلکسیون‌دار، به پولشویی بپردازند.

NFTها همچنین قابل فروش از طریق پلتفرم‌های همتا به همتا (Peer to Peer) هستند که در آن‌ها خبری از واسطه و احراز هویت نیست. برداشت شما در خصوص استفاده از NFT در پولشویی چیست؟ بعید نیست به زودی شاهد ورود قانون‌گذاران و ایجاد برخی قوانین در زمینه NFT باشیم.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا