ارز دیجیتال و NFT ها

قانون کپی رایت در NFT ها چیست؟

یکی از بحث برانگیزترین عناصر NFT این است که آیا واقعاً “مالک” اثر هنری که می‌خرید هستید یا خیر. علاوه بر این، سؤالات مربوط به copyright و مالکیت معنوی در صنعت NFT به همان اندازه مهم هستند، زیرا درک درست از نحوه عملکرد این موارد آسان است. بنابراین، اجازه دهید قانون کپی رایت NFT را به ساده ترین شکل توضیح دهیم.

NFTها و قانون کپی رایت: پیشینه قانون NFT

از آنجایی که NFT ها پدیده های نسبتا جدیدی هستند، قوانین مربوط به آنها در هر کشور از جهان هنوز در حال تغییر است. ما در مورد قانون کپی رایت ایالات متحده در رابطه با NFT بحث خواهیم کرد.

مقامات آمریکایی در حال حاضر NFT ها را یک اثر نویسندگی می دانند و از نظر قانون به همین شکل با آنها رفتار می شود.

با این حال، این آثار باید در اداره حق نشر ایالات متحده ثبت شوند تا از نظر قانونی محافظت شود. اما، بر خلاف یک اثر هنری فیزیکی، NFT ها هیچ ارزش ذاتی ندارند.

قیمت یک NFT اساساً به تقاضای بازار، هیاهوی هنرمندان و قیمتی که خریدار مایل به پرداخت است بستگی دارد. بنابراین، با توجه به ماهیت ناپایدار NFT ها، قوانین چگونه در مورد NFT اعمال می شوند؟

به گزارش سرتکس ،مفهوم سرقت مالکیت معنوی (به عنوان سرقت IP هم شناخته می شود) اغلب به شدت با بازار NFT مرتبط است. به طور خلاصه، مالکیت فکری چیزی نا مشهود است.

متعلق به شخص خالق است زیرا اثر مخلوق اوست (و در نتیجه دارایی او است). نمونه هایی از مالکیت معنوی شامل طرح ها، آهنگ ها و حق ثبت اختراع است.

بنابراین، اکنون ما از عوامل مؤثر بر قانون NFT آگاه هستیم، بیایید به این بپردازیم که کدام قوانین به طور خاص در بازار NFT اعمال می شود.

کپی رایت یا حق مالکیت انحصاری چیست؟

کنگره باید دارای قدرت ارتقای روند پیشرفت علم و هنرهای کارآمد، از طریق تامین امنیت حقوقی صاحبان اثر و مخترعان در قبال دستاورهای کتبی و کشفیاتشان باشد. – قانون اساسی ایالات متحده آمریکا

قانون کپی رایت آمریکا حمایت از آثار اصیل تالیفی مثل عکس‌ها، تابلوهای هنری، نقاشی‌ها و آثار گرافیکی کامپیوتری را تضمین می‌کند. مولفان دستاورهای اصیل این‌چنینی حق دارند تا کپی آثار خود را بسازند و به فروش برسانند و آثار مشتق شده‌ای از کار خود را ایجاد کنند و یا حتی اثر خود را به مرحله اجرایی رسانده و در منظر عموم نمایش دهند. این حقوق انحصاری مشمول محدودیت زمانی می‌شوند و عموما بعد از ۷۰ سال پس از مرگ خالق اثر و یا ۹۵ سال پس از انتشار منقضی می‌شوند.

اداره کپی رایت آمریکا امور ثبت حق کپی رایت و ضبط نقل و انتقالات آن را مدیریت می‌کند. به محض اینکه شما تصویری را در قالب ملموسی بر روی کاغذ، بوم و یا به صورت فایل کامپیوتری پدید بیاورید، فرایند حفاظت از حق کپی رایت آغاز می‌شود. البته لازم به ذکر است که حتما باید حقوق کپی رایت خود را به صورت کامل به ثبت رسانده باشید تا این مصونیت برای شما نیز اجرا شود.

طبق جدیدترین اخبار NFT ها ،به ثبت رساندن یا در اصطلاح نام‌نویسی در روند کپی رایت این حق را به خالق اثر می‌دهد تا در صورت نیاز به ثبت شکایات، طرف دعوی خود را در دادگاه فدرال احظار کند. برخورداری از حقوق وکیل مدافع و خسارات قانونی ناشی از نقض کپی رایت، تنها شامل افرادی می‌شود که حقوق انحصاری اثر خود را در ایالات متحده به ثبت رسانده‌اند. سایر خدماتی که در قبال نقض کپی رایت ارائه می‌شوند عبارتند از حکم و یا دستور منع برای جلوگیری از نقض بیشتر این حقوق، و یا جبران خسارات مالی. – سازمان اعمال قانون کپی رایت، جاستیا (Justia) سال ۲۰۱۸

شما می‌توانید درخواست‌نامه خود را به صورت یک فایل و از طریق خدمات آنلاین به وب‌سایت کپی‌رایت آمریکا ایمیل کنید و یا درخواست‌نامه کاغذی خود را ارسال کنید. پس از اعطای خدمات حفاظتی و طی شدن روند تایید، اداره کپی رایت گواهی ثبت را برای فرد درخواست‌کننده صادر می‌کند.

چرا کپی‌رایت یا حق چاپ در NFTها اهمیت دارد؟

کپی رایت در NFT ها

جدا از حق مالکیت دارایی‌های غیرمثلی، این قوانین کپی‌رایت NFT است که نگرانی ایجاد کرده است. این موضوع در دنیای خارج از کریپتو نیز همواره مورد بحث قرار گرفته است. در واقع کسی که برای اولین بار اقدام به تولید و توزیع یک اثر دیجیتالی می‌کند، باید بتواند حق کامل مالکیت آن را ازآن خود کند. در غیر این‌صورت، تولید کنندگان آثار هنری و دیجیتالی، انگیزه خود را از دست خواهند داد و فضا برای سوء استفاده سودجویان، فراهم خواهد شد. این امر در فناوری نوظهور و البته محبوب و کاربردی بلاکچین و حوزه کریپتو، بیشتر از دیگر جنبه‌های کپی‌رایتینگ در جهان مورد توجه قرار گرفته است. چراکه کاربران این حوزه انتظار دارند تا بلاکچین بتواند ضمن کاربردی بودن، امنیت بیشتری را برای آن‌ها ایجاد کند!

آیا شخصی که NFT می‌خرد، حقیقتاً مالک آن می‌شود؟

همان‌ طور که قبلاً هم اشاره کردیم، معمولا حق مالکیت NFTها با امضای دیجیتالی صاحبان اثر انجام می‌شود. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آثار توکنیزه شده به شکل NFT توسط دیگر کاربران مورد کپی و نسخه غیرقانونی قرار نگیرند. برای مثال، وقتی شخصی یک تصویر منحصربه‌فرد را منتشر می‌کند و مالکیت آن را بدست می‌آورد؛ ممکن است شخصی دیگر از آن تصویر اسکرین شات بگیرد و با انجام دستکاری‌های جزئي، آن را به نام خود دوباره بازپخش کند. اگرچه این موضوع معمولاً قابل تشخیص است، اما اقدامی برای جلوگیری از آن نمی‌توان انجام داد. همین موضوع می‌تواند برای توکن‌های موسیقی، ویدئو و دیگر دارایی‌های دیجیتال در بستر بلاکچین اتفاق بیفتد!

همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله : همه چیز درباره NFT ها را مطالعه فرمایید.

قوانین حق چاپ در NFTها

در دنیای کریپتو، قوانین کپی‌رایت NFT دارای اصول مشخصی است. با توجه این‌که آینده مالکیت به این توکن‌ها بستگی دارد، آگاهی از آن می‌تواند شما را برای درک این موضع آماده کند. قوانین کپی‌رایت NFT به این قرار هستند:

قوانین کپی‌رایت NFT به صاحبان آثار اجازه می‌دهد تا اثری که مینت کرده‌اند را چاپ کرده و سپس در بازار عرضه کنند. اما کلکسیونرها یا کاربرانی که آن NFT را خریداری می‌کنند، چنین اجازه‌ای ندارند. در واقع، آن‌ها صرفاً حق خرید و فروش یا انتقال آن NFT را دارند؛ مگر این‌که در قرارداد هوشمند NFT موردنظر، شرایط دیگری برای خریداران در نظر گرفته شده باشد!

برخی از صاحبان آثار، حق مالکیت اصلی آثار خود را حتی پس از فروش آن نیز حفظ می‌کنند؛ اما برخی از صاحبان آثار، در هنگام فروش اثر خود، کلیه حقوق مالکیت آن را به شخص خریداری واگذار می‌کنند. بنابراین اینکه شخص خریدار چه کاری می‌تواند با اثر خریداری شده انجام دهد، به شرایط خرید و تصمیم فروشنده اثر بستگی دارد.

می‌بینید که در ماهیت استاندارهای NFT، قوانین کپی‌رایت NFT لحاظ شده است. اما همیشه افرادی وجود دارند که از باگ‌های هر سیستمی استفاده کرده و آن را مورد سوء استفاده قرار می‌دهند. بنابراین کریپتو برای ایجاد قوانین کپی‌رایت NFT به‌صورت جدی‌تر، در حال تلاش است.

آیا تغییر در توکن شامل حق کپی راست می‌شود؟

رعایت صحیح اصول، به تقویت دفاع مورد نیاز احتمالی در برابر نقض کپی رایت منجر می‌شود. دادگاه‌ها چندین عامل برای ارزیابی «منصفانه بودن» موارد استفاده خاص را مورد بررسی قرار می‌دهند. یکی از این عوامل این است که آیا استفاده از مفاد اصلی به صورت «قابل تغییر» بوده است یا خیر. استفاده قابل تغییر، در حقیقت اثر دارای کپی رایت اصلی را مورد استفاده قرار می‌دهد و ظاهر و یا ماهیت آن را به درجه بالایی می‌رساند. این روند تا آنجا ادامه پیدا می کند که چنین کاربردی دیگر تحت عنوان نقض‌کننده کپی رایت شناخته نمی‌شود.

دادگاه در راستای اطمینان حاصل کردن از صحیح بودن طی شدن اصول منصفانه، دو سوال را مطرح می‌کند. اول اینکه آیا مطالب مورد استفاده از اثر اصلی با افزودن معنا و تعاریف جدید تحول یافته است؟ دوم اینکه آیا با تولید محتوای اطلاعاتی جدید، محتوای زیبایی شناسی جدید و یا محتوای بینشی جدید ارزش و درکی به اثر اصلی افزوده شده یا خیر؟

علاوه بر این، دادگاه‌ها به اصول مقادیر اندک خلاقیت (Modicum of Creativity) اعتقاد دارند. بر اساس این اصول، برای اینکه یک اثر تحت عنوان اثر اصیل به حساب بیاید باید محصولی مستقل از نظر خلق شدن باشد و حداقل نمایش‌دهنده مقدار کمی از خلاقیت باشد.

در رابطه با موضوع CryptoPhunks‌، ما با مورد بنیادینی از نقض کپی رایت مواجه هستیم. تنها کاری که CryptoPhunks با تصویر اصلی CryptoPunks انجام داده بود، چرخاندن آن به صورت افقی بود. در سنجیدن سوالاتی که تا به اینجا مطرح شد، اداره کپی رایت به این نتیجه رسید که این اثر به اندازه کافی تغییریافته نیست و بر همین اساس هم اختاریه DMCA را صادر کرده و روند حذف صورت گرفت.

از سوی دیگر، Bastard GAN Punks با تمرین دادن یک شبکه متضاد تولیدی (GAN) شکل گرفت. روند آموزش این GAN به صورت برجسته در وب‌سایت Bastard GAN Punks توضیح داده شده است و بدین شرح است:

من در راستای رسیدن به نسخه دوم BGANPUNKS همه خصوصیت‌های CryptoPunks را به صورت جزئی بررسی کردم و نسخه‌های کپی متقابل جنسیتی که تنها برای یک جنس بودند را نیز مورد بررسی قرار دادم (BGANPUNKS خاص هستند!) و آنها را در پوشه‌های مختلفی دسته‌بندی کردم (مو/سر، چشم‌ها، عینک‌ها، دودها و غیره). سپس اسکریپتی برای ایجاد تمامی ترکیب‌های ممکن نوشتم. همچنین، قابلیت تصادفی تعیین رنگ پوست و لوازم جانبی (زینتی) یا همان اکسسوری را به همراه چند ویژگی انتخابی که خودم کشیده بودم را نیز به آن افزودم.

از سمت چپ، NFT متعلق به CryptoPunks‌، در بخش وسط اثر CryptoPhunks را میبینیم که حذف شد، سپس اثر متعلق به BGANPUNKS که نوآوری در آن مشهود است

این فرایند پرزحمت در نهایت نتیجه‌بخش بود زیرا تلاش‌های توسعه‌دهندگان تا حدی بالاتر و حتی فراتر از استانداردهای فعلی پیش رفت و موجب برآورده شدن انتظارات هر دو حیطه آزمایشی شامل تغییر یافتن اثر و حاوی خلاقیت اندک بودن شد.

Bastard GAN Punks در حال پدید آوردن نوآوری‌های بیشتری در این فضا هستند و اخیرا اعلامیه‌ای در مورد یک قرارداد هوشمند با عنوان YOURBASTARDYOURCALL را منتشر کردند. این قرارداد هوشمند به هولدرها اجازه می‌دهد تا مجوز خود را تنظیم کرده و در متادیتای توکن‌های غیرقابل تعویض خود قرار دهند، این روند تا حد زیادی شبیه به ثبت کپی رایت است. هولدرها می‌توانند فراداده مورد نظری که شخص و یا DAO اجازه استفاده از NFT‌ برای اهداف خاص و یا عمومی را از آن طریق دارند مشخص کنند. تنها راه قفل کردن متن نوشته شده در این قرارداد ارسال آن به کیف پولی است که هیچ کسی مالک آن نیست.

این اقدامات از حفظ ارزش و پیشرفت پروژه‌های تغییریافته‌ای مثل Bastard GAN Punks در بازار اطمینان حاصل می‌کنند.

دلیل اهمیت داشتن این موضوعات در کپی رایت NFT‌ها

کپی رایت در NFT ها

NFT‌ها در حال تغییر دادن ارزش داده از طریق مشارکت داشتن در امور مالی غیرمتمرکز هستند. ماهیت یک توکن غیرقابل تعویض در حقیقت واحد داده ذخیره شده در بلاک چینی است که یک دارایی دیجیتال را به عنوان یک ماهیت منحصربه‌فرد و به تبع آن، غیرقابل تعویض تایید می‌کند.

جدا از وثیقه‌سازی و تضمین دارایی‌هایتان، پروژه‌هایی مثل Axie Infinity در حال تغییر ارزش داده‌ها با ساخت اقتصاد رمان‌های مجازی مبتنی توکن‌های غیرقابل تعویض هستند. برنامه درآمد داشتن از بازی مبتنی بر NFT که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است سیستم توکن‌های دوگانه‌ای را معرفی می‌کند که به بازیکنان اجازه می‌دهد تا توکن‌های AXS و SLP را از طریق Breeding یا همان زاد و ولد، پرورش و مبارزه با هیولاهای NFT خود به دست بیاورند. درآمد متوسط حاصل شده توسط یک بازیکن، از حداقل دستمزد کشورهای مختلف در سراسر آسیا بیشتر است و این همان نقطه‌ای است که Axie توانسته جایگاه قدرتمندی در آن کسب کند.

Aavegotchi‌، یک بازی مبتنی بر دارایی‌های رمزارز قابل ذخیره مجهز به دیفای‌، در ابتدا بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده بود اما از زمانی که به پلتفرم لایه دوم Polygon مهاجرت کرد به موفقیت‌هایی هم سطح با Axie Infinity دست یافت. ترکیبی از توکن‌های غیرقابل تعویض و امور مالی غیرمتمرکز به بازیکنان این امکان را می دهد تا بتوانند NFT‌های خود را در کنار کسب درآمد منفعل حاصل از سود توکن‌های به دست آمده، استیک کنند

در این بستر، ارزش NFT بر اساس سطح کمیاب بودن آن تعیین می‌شود. بازیکنان می‌توانند با مشارکت کردن در فعالیت‌های گوناگون از قبیل بازی‌ها و روند حاکمیتی که آیتم‌های قابل پوشیدن یا البسه NFT‌های درون بازی را دراپ (عرضه) می‌کند، میزان کمیاب بودن دارایی‌های خود را افزایش دهند. Aavegotchi‌های نادر نه تنها ارزش ثانویه بالاتری دارند، بلکه به Aavegotchi این امکان را می‌دهند تا عملکرد بهتری در مینی‌گیم‌ها یا بازی‌های کوچک داشته باشد و بازیکنان بتوانند از این طریق توکن‌های بیشتری را به عنوان پاداش دریافت کنند.

اگر هر یک از این پروژه‌ها در معرض خطر نقض حقوق کپی رایت و یا نقض حقوق آثار تولید شده قرار بگیرند، تمام ارزش هولد شده و حقیقی درون بازار را از دست می‌دهند. این امر می‌تواند ضربه محلکی برای این اقتصادهای نوظهور به حساب بیاید.

آینده Nft‌ و حقوق ناشران

Nft‌ها با امکان‌سازی مالکیت آثار، فروش به قیمت دلخواه و همچنین توانایی کسب درآمد از طریق ارز‌های دیجیتال‌ به یکی از پدیده‌های عالی برای سازندگان و هنرمندان تبدیل شده‌اند. NFT‌ها رونق زیادی به اقتصاد سازندگان دیجیتال داده‌اند. آن‌ها به راحتی می‌توانند به سایر جنبه‌های غیر خلاقانه زندگی مانند ایجاد یک سیستم جدید احراز هویت راه پیدا کنند. به عنوان مثال، می‌هوایند به جای OTP برای هر ورود در وب، فقط از یک Nft‌ که مالکیت شما را تأیید می‌کند، استفاده کنید.

اما برای تحقق بخشیدن به برنامه‌های پیش روی Nft‌ها، به چارچوب قانونی نیاز است. اگر جامعه حقوقی بتواند با جامعه فناوری همکاری کند تا یک چارچوب قانونی درون زنجیره‌ای به عنوان قانون شناخته و اجرا شود، ایجاد کند، می‌توان به آینده این نوع از توکن‌ها امیدوار‌تر شد. برای استفاده بیشتر از NFT‌ها و در نهایت تبدیل آن‌ها به بخشی پایدار از زندگی ما، سرمایه‌گذاری و نوآوری بیشتری در این زمینه ضروری است.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا