ارز دیجیتال و NFT ها

روش های جلوگیری از کلاهبرداری در NFT ها

وقتی یک معامله گر فعال NFT هستید، نمی توانید از همه کلاهبرداری های موجود در دنیای توکن های غیرقابل تعویض جلوگیری کنید. رایج ترین کلاهبرداری های NFT فیشینگ، NFT های تقلبی و پمپ و تخلیه است. سال 2021 پیشرفتی برای توکن‌های غیرقابل تعویض بود. اما هنگامی که چیزی مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و جدیدترین نسخه وب به نام Web3 محبوب می شود، خطراتی نیز وجود دارد.

سال گذشته، هکرها 14 میلیارد دلار از هک‌های مرتبط با رمزارزها را به خانه بردند و هنوز هم تعداد جرایم ارزهای دیجیتال 79 درصد افزایش یافته است – و خطر هنوز تمام نشده است. اما معامله گران NFT چگونه از خود در برابر کلاهبرداری محافظت می کنند؟ اول از همه خودتان را آموزش دهید. با درک رایج‌ترین کلاهبرداری‌های NFT، می‌توانید توکن‌های خود را به امنیت برسانید.

مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که پمپ و تخلیه NFT خبر بدی است. کلاهبرداران NFT از اطلاعات توخالی برای بالا بردن قیمت NFT مورد علاقه شما استفاده می کنند. وقتی در تاکتیک های خود موفق می شوند، اقلام خود را می فروشند و دست دیگران را خالی می گذارند. همچنین، یک ترفند رایج، کلاهبرداری پشتیبانی فنی است. وقتی کاربر تلگرام یا دیسکورد هستید، احتمالاً می بینید که کلاهبرداری های رمزنگاری درست زیر بینی شما اتفاق می افتد.

بالا بردن سطح آگاهی

به گزارش سرتکس ،مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که پامپ و دامپ NFT خبر بدی است. کلاهبرداران NFT از اطلاعات توخالی برای بالا بردن قیمت کف (نماینده پایین ترین قیمت برای یک کالا، به روز شده در زمان واقعی) یک NFT مورد علاقه شما استفاده می‌کنند. وقتی در تاکتیک‌های خود موفق می‌شوند، اقلام خود را می‌فروشند و دست دیگران را خالی می‌گذارند. همچنین، یک ترفند رایج، کلاهبرداری پشتیبانی فنی است. وقتی کاربر تلگرام یا دیسکورد هستید، احتمالاً می‌بینید که کلاهبرداری‌های رمزنگاری درست کنار دست شما اتفاق می‌افتد.

این کلاهبرداری فیشینگ اصلا واضح نیست. کلاهبرداران از پاپ آپ‌های جعلی برای پیوند‌دادن به صفحاتی با ظاهر معمولی مانند کیف پول شما استفاده می‌کنند. یا خریدارانی که برای اولین بار برای انجام معامله تلاش می‌کنند و پیشنهادی را برای دریافت کمک برای سرمایه‌گذاری در NFT می‌پذیرند. کلاهبردار مبدل دیجیتالی اطلاعات شخصی شما را می‌خواهد که از آنها برای سرقت تمام دارایی‌های شما استفاده می‌کند.

سومین کلاهبرداری رایج NFT در دنیای مالکیت معنوی غریبه نیست. هنرمندان روی طرح های اصلی خود سخت کار می‌کنند. ایجاد یک مجموعه NFT ساعت‌های زیادی طول می‌کشد، بنابراین وقتی توسط شخص دیگری کپی می‌شود، چندان خوشایند نیست. کلاهبرداران کار هنرمند را می‌گیرند و به NFT تبدیل می‌کنند. خریداران باور خواهند کرد که روی یک اثر هنری اصیل سرمایه‌گذاری می‌کنند و پیشنهادات با ارزش بالا ارائه می‌کنند.

آیا NFTها کلاهبرداری هستند؟

NFTها کلاهبرداری نیستند. برعکس، آنها یک تجارت بزرگ پررونق هستند.

NFTها می توانند اقلام کلکسیونر مانند کارت‌های بیسبال در گذشته باشند، اما لازم نیست اینطور باشند. یک NFT همچنین می‌تواند نوعی سرگرمی دیجیتالی یا هر هنر ارزشمندی در لحظه‌ای از زمان باشد. افراد زیادی هستند که فکر می‌کنند این حبابی است که می‌ترکد و شاید در نهایت این اتفاق بیفتد. اما اکنون زمان آن نیست که در مورد آن گمانه زنی کنیم، زیرا آنها هنوز در حال رونق هستند.

از آنجایی که امنیت و انطباق موضوعات پیچیده ای هستند، NFTها تا حدودی آسیب‌پذیر هستند. علاوه بر این، رمزارز، بلاک چین و NFTها مانند بچه‌های جدید در بلوک هستند که بقیه محله هنوز چیز زیادی درباره آنها نمی‌دانند. و همه چیز ناشناخته خطرات اضافی را در بر دارد. در ابتدای سال جاری، کاربران بزرگترین بازار NFT (OpenSea) در کمین یک حمله فیشینگ قرار گرفتند. حداقل 32 کاربر NFT خود را با ارزش کل 1.7 میلیون دلار به سرقت بردند.

طبق جدید ترین اخبارNFT ها،NFT ها کلاهبرداری نیستند، اما گاهی اوقات به راحتی می‌توان آنها را دزدید و تا زمانی که بازار NFT به رشد خود ادامه دهد، تعداد حملات همراه با آن افزایش خواهد یافت. هکرها همچنین خلاقیت بیشتری پیدا می‌کنند و دانش فنی خود را افزایش می‌دهند. اخبار NFT در مورد کلاهبرداری بیشتر می‌شود. برای مثال یک سال پیش، هکرها از کاربران Nifty Gateway سرقت کردند. آنها تعداد زیادی NFT را دزدیدند و حتی از کارت‌های اعتباری کاربرانی استفاده کردند که احراز هویت دو مرحله ای (2FA) را فعال نکردند تا NFT‌های بیشتری را تا سقف 10000 دلار در هر حساب خریداری کنند.

رایج ترین طرح های کلاهبرداری در NFTها

توکن های غیرمثلی (NFT) در سال 2021 رونق گرفتند و دستاوردهای قابل توجهی داشتند. اما وقتی که یک فناوری جدید مانند امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) و جدیدترین نسخه وب با نام وب 3.0 محبوب می شود، ریسک های خاص خودش را نیز دارد.

برای کسب اطلاعات درباره نسخه های مختلف وب و سرمایه گذاری در وب 3.0 ، مطالب زیر را مطالعه نمایید:

توضیح نسخه های مختلف وب به زبان ساده برای مبتدیان؛ Web 3.0 چیست؟

چگونه می توان در وب 3.0 سرمایه گذاری کرد

سال گذشته میلادی، هکرها با هک برخی پروژه های ارز رمزنگاری، 14 میلیارد دلار سرقت کردند و تا به امروز تعداد جرایم ارزهای رمزنگاری 79 درصد افزایش یافته. این ریسک ها و خطرات پایانی ندارند. اما معامله گران NFT چگونه می توانند از سرمایه خود در برابر کلاهبرداری ها محافظت کنند؟ اول از همه، آنها باید با آموزش و مطالعه سطح دانش خود را بالاتر ببرند. آشنایی با رایج ترین شیوه های کلاهبرداری NFT می تواند به حفظ سرمایه های شما کمک کند.

همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله : بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2022 را مطالعه فرمایید.

شیوه های کلاهبرداری رایج در NFTها

مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که پامپ و دامپ NFT خبر خوبی نیست. کلاهبرداران NFT از اطلاعات ساختگی برای بالا بردن قیمت کف (نشان دهنده پایین ترین قیمت برای یک کالا به صورت لحظه ای و به روز شده) NFT مورد علاقه شما استفاده می کنند. وقتی که آنها در تاکتیک های خود موفق می شوند، دارایی های خود را در سطوح بالا می فروشند و باعث ورشکستگی کامل دیگر کاربران می شوند. همچنین، پشتیبانی فنی یکی دیگر از روش های کلاهبرداری رایج است. اگر کاربر تلگرام یا دیسکورد هستید، می دانید که کلاهبرداری های ارز رمزنگاری درست بیخ گوش شما هستند.

این نوع کلاهبرداری فیشینگ اصلا واضح نیست. کلاهبرداران از پاپ آپ های جعلی برای لینک دادن به صفحاتی با ظاهر معمولی مانند کیف پول شما استفاده می کنند. کلاهبرداران معامله گران مبتدی را نیز فریب می دهند. وقتی که آنها برای اولین بار اقدام به انجام یک معامله می کنند، اگر کسی به آنها پیشنهاد کمک برای سرمایه گذاری در NFTها را بدهد، می پذیرند. کلاهبردار از کاربر می خواهد که اطلاعات شخصی اش را در اختیار وی بگذارد. زمانی که کلاهبردار به اطلاعات کاربر دسترسی پیدا می کند، دارایی های او را سرقت می کند.

سومین شیوه کلاهبرداری رایج در NFTها در دنیای مالکیت ثبت شده رخ می دهد. هنرمندان روی طرح های اصلی خود زیاد کار می کنند. ایجاد یک مجموعه NFT ساعت های زیادی طول می کشد، بنابراین وقتی توسط شخص دیگری کپی می شود، تمام زحمت های خالق اصلی آن هدر می رود. کلاهبرداران اثر هنری هنرمند را سرقت می کنند و آن را به NFT تبدیل می کنند. خریداران گمان می کنند که روی اثر هنری اصلی سرمایه گذارای می کنند و پیشنهادات خرید بالا ارائه می کنند.

برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های NFT چه کار‌هایی انجام دهیم؟

حال که در مورد رایج‌ترین کلاهبرداری‌های NFT صحبت کردیم، بهتر است در مورد اقدامات لازم برای جلوگیری از به خطر افتادن این گونه کلاهبرداری‌ها نیز صحبت کنیم. در ادامه لیستی از بهترین روش‌ها برای در‌امان ماندن از خطرات ناشی از هک و کلاهبرداری‌های NFT را برای شما آورده‌ایم.

خودت تحقیق کن (DYOR)

درست خواندید، اولین کار برای انجام دادن این است که خودتان تحقیقات لازم را انجام دهید. متأسفانه اکثر سرمایه‌گذاران NFT بدون تحقیق و تصمیم‌گیری آگاهانه با تکیه بر نظرات اینفلوئنسر‌ها در این حوزه فعالیت می‌کنند. ویدئو‌های یوتیوب تنها جنبه سرگرم کنندگی دارند و نمی‌توان از آن‌ها به عنوان جایگزینی برای تحقیقات شخصی در مورد اعضای تیم پروژه، فعالیت‌های قبلی آن‌ها و ابزار مورد نظر بررسی پروژه استفاده کرد.

از خرید پروژه‌ها با تیم‌های ناشناس دوری کنید!

به عنوان یک قاعده کلی، دور ماندن از پروژه‌هایی با بنیان‌گذاران یا تیم‌های ناشناس یا مستعار امن‌ترین راه است. چرا که با ناشناس بودن آن‌ها نمی‌توانید بفهمید که آیا آن‌ها در کلاهبرداری‌ها یا راگ پال‌های قبلی بوده‌اند یا خیر. اول از همه، این داده‌ها شما را قادر می‌سازد تا اطلاعات بیشتری کسب کنید و فعالیت‌های آینده تیم را پیش‌بینی کنید. دوم، در صورتی که هویت اعضای تیم تنها چند روز پس از راه‌اندازی پروژه فاش و مشخص شود که در کلاهبرداری‌های دیگر شرکت داشته‌اند، کل پروژه آسیب می‌بیند.

برای جلوگیری از کلاهبرداری NFT، هر روز پیگیر اخبار باشید. همچنین، امنیت دیجیتال خود را بهینه کنید و درگیر درخواست تماس‌های مبهم و پاپ آپ‌های عجیب و غریب نباشید.

اول از همه، مهم است برنامه‌ای برای سرمایه گذاری داشته باشید. برای جلوگیری از پامپ و دامپ، راه درست این است که تاریخچه تراکنش NFT را که می خواهید بخرید مرور کنید. اطلاعات سازنده را جستجو کنید و در مورد آنها تحقیق کنید. اگر همه معاملات در حدود یک تاریخ خاص انجام شده باشد، باید حواستان را جمع کنید.

در خصوص کلاهبرداری‌های فیشینگ همیشه به خاطر داشته باشید که اطلاعات شخصی شما متعلق به شما است! هرگز رمزهای کیف پول خود را تحویل کسی ندهید و به پیشنهادات مشکوک پاسخ ندهید. همیشه حساب‌های خود را با رمز عبور دو عاملی ایمن کنید.

مورد آثار هنری دزدیده شده، می‌توانید حساب‌های کاربری سازنده، پیام‌های رسانه‌های اجتماعی و جامعه هنری را بررسی کنید. برخی از بازارهای NFT در حال توسعه ابزارهای جدیدی هستند که از آنها برای اسکن بلاکچین‌های عمومی برای یافتن NFT های تقلبی استفاده می‌کنند. باید توجه داشته باشید کلاهبرداران NFT علامت آبی(علامت تایید هویت) را در کنار نام کاربری خود ندارند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا