ارز دیجیتال و NFT ها

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

به گزارش سرتکس،برای رسیدن به درک درستی از ماهیت بلاک چین و دیگر فناوری‌های غیرمتمرکز، آشنایی کلی با دفتر کل و دفتر کل توزیع شده بسیار ضروری است. در این مقاله به زبان ساده با مفهوم دفتر کل و دفتر کل غیرمتمرکز آشنا خواهید شد.

آیا بلاکچین و دفترکل توزیع شده یکی هستند؟ بلاکچین ودفتر کل توزیع شده چه تفاوتی باهم دارند؟ آیا بلاکچین جزیی از دفتر کل توزیع شده است؟ دفتر کل توزیع شده چه مزایایی دارد ؟ و …

این ها سوالاتی است که یک ذهن علاقه کنجکاو به دنیای بلاکچین و ارز های دیجیتال را به خود جلب میکند.

برای دانستن این همه سوالات باماهمراه باشید.

دفتر کل توزیع شده چیست؟

در زمان باستان،اطلاعات ضروری روی لوح های چوبی نوشته می شدند.مدت ها بعد اطلاعات روی کاغذ ثبت می شد و در دوره بعد اطلاعات به سختی در رایانه ذخیره می شدند.

به ساده ترین بیان می توان گفت که دفتر کل توزیع شده نوعی سیستک دیجیتالی برای ثبت و نگهداری اطلاعات و تراکنش هاست. برخلاف پایگاه های داده سنتی که در آن داده ها به صورت متمرکز و در یک سرور مرکزی ذخیره می شدند،در دفتر کل توزیع شده تمامی تراکنش ها به صورت کاملا غیرمتمرکزو همراه با جزییات،در پایگاه های داده مختلف ذخیره می شوند.

دفترکل های توزیع شده،بیشتر برای ثبت داده های مشخص مانند اسامی و فهرست ها و داده های متغیر مثل تراکنش ها استفاده می شود.

این دفترها به شکلی طراحی شده اند که در آن هر نود یا گره وظیفه تأیید و پردازش تراکنش ها را برعهده دارد.این سیتم توانسته است تحول عظیمی در فرایند ثبت و نگهداری داده ها به وجود آورد و در نحوه ارتباط میان اطلاعات تغییرات اساسی ایجاد کند.

تاریخچه دفتر کل توزیع شده

استفاده از دفترکل مشترک در بلاکچین لازم و ضروری است.بدین منظور که کاربر بتواند تراکنش ها و داده های ضروری را ثبت و نگهداری کند.از قرن های گذشته این عمل به شیوه های سنتی(کاغذی و دستی)انجام می گرفت.گسترش تکنولوژی و فناوری های پیشرفته به مرور زمان باعث شد تا دفتر کل های دیجیتالی جایگزین دفترهای سنتی شوند.البته وجود یک نهاد مرکزی برای اعتبارسنجی و تأیید داده های ثبت شده در هردو دفتر سنتی و دیجیتالی الزامی است.برای مثال،سیستم های مالی و بانکداری امروزی از این دقتر کل های سنتی هستند که وظیفه آنها تأیید تمامی تراکنش هاست.الگوریتم های مختلفی برای رمزنگاری داده ها وجود دارند که در ذخیره کردن داده ها به بهترین شکل ممکن به کاربران کمک می کنند.

اهمیت اجرای دفترکل توزیع شده

بهترین کاربرد دفتر کل توزیع شده این است که در شبکه بلاکچین،تمامی تراکنش ها در زنجیره ای از بلوک ها ثبت شده و سپس نودهای موجود در شبکه فرستاده می شوند.

در دفتر کل توزیع شده اطلاعات در بین سیستم های عظیم توزیع می شوند و هیچ داده ای مانند اطلاعات مالی در سرور ذخیره نخواهد شد.همچنین هیچ نهادی دفتر کل توزیع را کنترل و مدیریت نمی کند.

برای اینکه تمام افراد به ورودی های توزیع شده دسترسی داشته باشند،تمام افراد در این سیستم و اطلاعاتی که توزیع می شوند،برابر در نظرگرفته می شوند.همین طور فقط زمانی داده های جدید وارد خواهند شد یا تغییری ایجاد می شود که تمام کاربران یا بیش از نیمی از آنها،آن را تأیید کنند.تمام کاربران نسخه ای از دفتر توزیع شده در سیستم خود دارند.به هر سیستم گره یا نود می گویند.

از اولین نسخه های کاربردی دفتر کل توزیع می توان به تکنولوژی از اولین نسخه های کاربردی دفتر کل توزیع می توان به تکنولوژی بلاکچین و بیت کوین اشاره کرد که در 2009 به وجود آمدند.به همین علت اغلب افراد مفهوم دفتر کل توزیع شده و بلاکچین را با یکدیگر اشتباه میگیرند.به زبان ساده تر میتوان گفت بلاکچین نوعی دفترکل توزیع شده است که بر اساس تکنولوژی دفتر کل فعالیت می کند.گفتنی است که در اینجا معنا و مفهوم توزیع شده این است که داده تراکنش ها توسط یک نهاد مرکزی ثبت و به روز رسانی نمی شوند؛بلکه به طور مستقل باهرگره ساخته و حفظ خواهد شد.

زمانی که کاربری تراکنشی را پردازش می کند،در مورد ثبت شدن یا نشدن آن تراکنش رأی می دهد و پس از آن به وسیله اکثریت کاربران موجود در شبکه رأی گیری می شود تا آن داده ها ثبت شوند.به واسطه استفاده از این فناوری می توان سرعت تراکنش هارا افزایش داد.

در دفتر کل توزیع شده هر گره یک نسخه پشتیبان از تمام داده های شبکه را در اختیار دارد که این امر موجب جلوگیری از هک کردن و تغییر داده های شبکه خواهد شد.یکی دیگر از ویژگی های دفتر کل توزیع شده شفافیت در سطح شبکه به اشتراک گذاشته می شوند و همه کاربران به آن ها دسترسی دارند.

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده علاوه بر کاربرد اقتصادی و مالی، می تواند در حوزه هایی از جمله فرایند انتخابات،صنعت بهداشت و اشتراک گذاری داده های پزشکی،نقل و انتقالات اسناد ملکی و … کاربردی باشد.

بلاکچین نوعی دفترچه توزیع شده است که دارای دو نوع خصوصی و عمومی است.اما استفاده از بلاکچین برای همه دفترهای توزیع شده ضروری نیست.دو پروژه تنگل و هش گراف نمونه های بارز کاربرد دفتر کل توزیع شده هستند که با استفاده از تکنولوژی آن طراحی و اجرا شده اند.شبکه تنگل نوعی از دفترتوزیع شده است که به جای ساختار بلاکچین،از یک نمودار جهت دار شبکه غیر مدور استفاده می کند.

باتوجه به اینکه در یک دفترکل توزیع شده داده ها مطابق توافق های کاربران در شبکه ذخیره می شوند،برای جلوگیری از تکرار در همه گره هره ها باید از یک شبکه همتا به همتا در کنار یک الگوریتم اجماع استفاده کرد.

مزایای دفترچه توزیع شده

1)امنیت:

به دلیل نبود سرور و نهاد مرکزی و همچنین توزیع ورودی ها در بین سیستم ها امکان هک کردن یا حمله به داده ها وجود ندارد.

2)پس انداز:

در این سیستم هیچ واسطه ای وجود ندارد. به همین علت کاربران برای انجام معاملات خود به پرداخت کارمزد و پول اضافی نیازی ندارند.

3)سرعت:

از آنجایی که در این سیستم تمام معاملات با اعضا انجام میشود، مردم همتا به همتا در ارتباط هستند و هیچ واسطه ای وجود ندارد.این روش سرعت مقبولی دارد.

4.شفافیت:

در این سیستم همه معاملات به وسیله همه کاربران مشاهده می شود و نهاد های دیگر بر این سیستم کنترلی ندارند. بنابر این همه چیز به طور واضح و بدون هیچ گونه اشتباه یا تغییر در انجام است.

در آخر سعی کردم شما را با خلاصه ای از مفهوم دفترکل توزیع شده،ویژگی ها و ارتباط آن با بلاکچین آشنا کنیم.اگر مایل به این هستید که اطلاعات بیشتری دراین زمینه کسب کنید کتاب سیستم های فناوری دفترکل توزیع شده نوشته میشل راکس و اندرو کلیدن به شما کمک شایانی خواهد داشت.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا