ارز دیجیتال و NFT ها

ایپ‌کوین (ApeCoin) چیست؟چه تاثیری بر دنیای NFT دارد؟

اگر با توکن‌های بی‌همتا (NFT) باشگاه میمون کسل (Bored Ape Yacht Club) که قیمت بسیار بالایی دارند آشنا هستید، بهتر است ایپ کوین را هم بشناسید. هولدرهای این توکن‌ها و مجموعه میمون‌های جهش‌یافته می‌توانند در ایردراپ توکن ایپ شرکت کنند. می‌خواهیم بررسی کنیم که ارز دیجیتال ApeCoin چیست، چه کاربردی دارد و حاکمیت در آن به چه صورت است. همچنین به تیم پشت پروژه، نقشه راه، توکن APE، صرافی و کیف پول مناسب آن خواهیم پرداخت. با سرتکس در این مقاله همراه باشید.

Apecoin (ایپ کوین) چیست؟

Apecoin ارز دیجیتالی است که در ابتدا به طرفداران و سرمایه گذاران NFT های باشگاه میمون های کسل یا به اختصار BAYC، پاداش داده شده است. با استفاده از توکن ape، سرمایه گذاران می توانند در DAO جامعه آن شرکت کنند و یا حتی زمین های مجازی یا متاورسی که در آینده ای نه چندان دور قرار است توزیع شود، در BAYC Metaverse خریداری کنند.

Bored Ape Yacht Club NFT بدون شک وارد فاز توزیع عمومی شده است و با توجه به این واقعیت که بسیاری از سلبریتی ها اکنون صاحب یکی از این دارایی‌های دیجیتال هستند. انتشار اخیر ایپ کوین (ApeCoin) یکی دیگر از انواع دارایی‌های مبتنی بر میمون های خسته را به بازار ارزهای دیجیتال اضافه کرده است که دارای پتانسیل بسیاری در آینده است.

ایپ کوین (ApeCoin) در بازار ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید محسوب می شود، با این حال، اطلاعاتی که از این توکن و پروژه های آن در دسترس است، امیدوارکننده به نظر می آید.

به زبان ساده، ApeCoin یک توکن بر پایه تکنولوژی ERC-20 است که برای حاکمیت جامعه مجازی سرمایه گذاران آن طراحی شده است.در واقع  ApeCoin بر روی بلاکچین اتریوم (ETH) میزبانی می شود.

توکنومیکس‌ ایپ کوین

بطور کلی، عرضه رمز ارز ایپ (APE)، در مجموع برابر با 1 میلیارد توکن، تعیین شده و به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی، این میزان از عرضه توکن های ایپ، در طول زمان دچار تغییر نخواهد شد. علاوه بر این، این توکن ها از قابلیت سوزانده شدن نیز برخوردار نخواهند بود؛ از این رو، با گذشت زمان، مجموع توکن های ایپ عرضه شده نیز، کاهش نخواهد یافت.

جهت درک بهتر توکنومیکس رمز ارز ایپ، میتوانید میزان کل عرضه ارز دیجیتال APE را در تصویر زیر مشاهده کنید:

طبق جدیدترین اخبار NFT ها ، در واقع، همانطور که در تصویر فوق نیز نمایش داده شده است، رقمی برابر با ۱۵۰ میلیون توکن از مجموع توکن های ایپ، به نسبت های زیر به دارندگان NFT های مرتبط با پروژه BAYC اختصاص یافته است:

توکن های NFT میمون کسل (Bored Ape): ۱۰۰۹۴ توکن

 میمون جهش یافته (Mutant ape): 2042 توکن

میمون کسل (Bored Ape) و باشگاه کنل (Kennel Club): ۱۰۹۵۰ توکن

میمون جهش یافته (Mutant ape) و باشگاه کنل (Kennel Club): ۲۸۹۸ توکن

جدا از ۱۵۰ میلیون توکن فوق، 470 میلیون توکن از مجموع توکن های ایپ نیز به خزانه داری و منابع مربوط به سازمان خودمختار غیرمتمرکز یا دائو (DAO) اختصاص یافته است؛ حال اینکه از این رقم، مقداری معادل 117,500,000 توکن، در هنگام راه اندازی قابل عرضه بوده و 7,343,750 نیز هر ماه و طی مدت زمات 48 ماهه، عرضه خواهد شد.

علاوه بر ارقام بالا، 16 درصد از توکن های ایپ کوین نیز به آزمایشگاه یوگا یا یوگا لبز (Yuga Labs) و جهت امور خیریه صرف خواهد شد و تقسیم بندی آن نیز به شرح زیر خواهد بود:

150 میلیون توکن ایپ، با یک مدت زمان قفل بودن ۱۲ ماهه به آزمایشگاه یوگا اختصاص خواهد یافت و پس از آن نیز، هر ماه 4166666.67 توکن (برای مدت ۳۶ ماه) برای عرضه در دسترس قرار خواهد گرفت.

10 میلیون توکن ایپ یا مبلغی معادل این مقدار توکن، با دوره قفل اولیه 12 ماهه به بنیاد میراث جین گودال (Jane Goodall Legacy Foundation) اهدا خواهد شد. همچنین 277777.78 توکن در ماه نیز طی مدت زمان 36 ماه، به بازار عرضه خواهد شد.

ضمنا 14 درصد از تمامی توکن های ایپ‌ نیز صرف راه ‌اندازی پروژه های مشارکت ‌کنندگان خواهد شد؛ این مقدار از توکن ها، تحت قفل‌ هایی مختلف با زمان های قفل گوناگون قرار خواهند گرفت. از طرفی، 8 درصد از توکن ‌ها نیز تحت یک قفل 12 ماهه و 2,222,222.22 توکن باز شده در ماه نیز به بنیانگذاران پروژه BAYC اختصاص خواهد یافت.

ایردراپ ارز apeCoin

روز 15 مارس تعداد  150,000,000 ape به دارندگان توکن های غیرمثلی BAYC  و MAYC  ایردراپ شد. بدین ترتیب، هر یک از دارندگان توکن های غیرمثلی Bored ape و Mutant ape از تاریخ ایردراپ، به مدت 90 روز فرصت دارند، با کلیک بر روی لینک های اعلام شده، درخواست دریافت 10,950 توکن apeCoin را ثبت کنند. در صورت عدم ثبت درخواست کاربران، توکن های درخواست نشده به اکوسیستم برگردانده می شوند.

همچنین پیشنهاذ میکنیم مقاله : آینده الگوراند و همه چیز درباره الگوراند را نیز مطالعه فرمایید.

بر اساس داده‌های Etherscan، توکنداران این دو NFT، تاکنون بیش از 38 میلیون apeCoin ادعا کرده‌اند. علاوه بر این، قیمت کف BAYC و MAYC نیز  پس از آغاز ایردراپ به سرعت کاهش یافته است.

شروع پرنوسان apeCoin: هشدار به سرمایه گذاران

معمولاً راه اندازی یک توکن با یک ایردراپ، موجب رشد قیمت آن ارز می شود و ارزهایی که در آغاز ایردراپ می شوند، در ادامه افزایش قیمت قابل توجهی پیدا می کنند. اما در مورد apeCoin، این مورد درست برعکس عمل کرد. توکن apeCoin که برای دارندگان BAYC NFT عرضه شد، روز پنجشنبه شروعی مفتضحانه داشت. به گفته کوین بیس، این توکن در یک روز، با 83 درصد سقوط از 39.4 دلار به 6.31 دلار سقوط کرد. اکنون این توکن 8.26 دلار معامله می شود.

ارزش‌ بازار NFT و چشم‌انداز آن

بر اساس گزارش سالانه ارزش‌گذاری بازار NFT که چینالیسیس (Chainalysis) ارائه کرد، ارزش این بازار در سال 2021، به میزان 41 میلیارد دلار بود. همچنین بر اساس این گزارش، در سال 2021، کاربران حداقل 26/9 میلیارد دلار ارز دیجیتال را به قراردادهای ERC-721 و ERC-1155 ارسال کرده‌اند که دو نوع قرارداد هوشمند اتریوم مرتبط با بازارها و مجموعه‌هایNFT هستند.

پیش‌بینی بانک سرمایه‌گذاری جفریس (Jefferies) درباره بازار NFT

کوین‌دسک (CoinDesk) پیش‌بینی بانک جفریس درباره بازار NFT را منتشر کرد که زیرنظر گروهی از تحلیلگران به رهبری استفانی ویسینک تهیه شده است. این بانک، سرمایه بالقوه بازار NFT را برای سال 2022 تا 35 میلیارد دلار و برای سال 2025، بیش از 80 میلیارد دلار تخمین می‌زند.

بازار NFT به علت حضور افراد مشهور و چهره‌های بانفوذی که هرروزه به آن می‌پیوندد، از نظر سرمایه بازار، رشد ویژه‌ای داشته و برای ارزش آن در آینده پیش‌بینی‌های بسیار مثبتی شده است. یکی از عوامل اصلی این موضوع، افزایش محبوبیت متاورس است. شخصیت‌ها و شرکت‌های بانفوذ، زمین‌های مجازی موجود در متاورس‌هایی مانند دیسنترالند (Decentaland) و سندباکس (The Sandbox) را خریده‌اند تا برندهای خود را در دنیای مجازی نیز ثبت کنند. توکن‌های NFT برای افرادی که به ارزهای دیجیتال علاقه ندارند نیز جذابیت زیادی دارد و این موجب ورود موج بعدی کاربران به فضای کریپتو می‌شود.

رونق هنر در بازار  NFT

بر اساس آمار استاتیستا (Statista)، فروش بخش هنر NFT در سپتامبر سال گذشته با بیش از 840 میلیون دلار، به اوج خود رسید. از آن زمان تاکنون، فروش در ماه مارس به حدود 37 میلیون دلار کاهش یافته است که کمترین میزان از ژانویه 2021 است. بااین‌حال، دنیای هنر دیجیتال از زمان پیدایش اینترنت، با وجود محبوبیت آن در رسانه‌های اجتماعی، راکد بوده است.

برخلاف فضای هنر در دنیای واقعی که حراج‌ها و گردهمایی‌های هنری واقعی برگزار می‌شود، دنیای هنر دیجیتال در بیشتر موارد به هنرمندان مستقل محدود می‌شد که سفارش تولید آثار هنری را دریافت می‌کردند؛ به همین دلیل، ارزش آثار هنری دیجیتال هرگز به سطح آثار هنرمندان محبوب واقعی نرسید.

توکن‌های NFT این مشکل را با تبدیل هنر دیجیتال به دارایی لوکسی که می‌توان آن را به‌طور انحصاری در اختیار داشت و به نمایش گذاشت، حل کرد. با توجه به اینکه بیشتر هنرهای واقعی و کالاهای لوکس، نشانه‌ای از موقعیت اجتماعی مالک خود هستند، آثار هنری دیجیتالی نمادین نیز عمدتاً برای مالکیت آن اثر خریده می‌شوند. برخی از توکن‌های NFT نیز نقش بلیت ورود به جامعه دیجیتالی ویژه و خاصی را دارند. یکی از این محبوب‌ترین جوامع بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) یا همان BAYC است.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا