خودرو

تکنولوژی های جدید خودرو در دهه گذشته

به گزارش سرتکس،مهم نیست که شما در کجای دنیا هستید، یک چیز وجود دارد که شما نمی‌توانید از آن اجتناب کنید و این واقعیت است که دنیای اتومبیل به طور طولانی به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و به رشد سریع خود ادامه می‌دهد. خودروها در طول سالیان به طور قابل‌توجهی بهبود یافته‌اند و تولید کنندگان به دنبال ارائه مدل‌های بهتر اجرا به طور منظم هستند. از کمربند ایمنی گرفته تا پارکینگ اتوماتیک و هر چیزی که بین آن‌ها وجود دارد، تکنولوژی در ماشین‌ها بهتر و پیشرفته‌تر می‌شود. زمانی که تولید کنندگان خودرو را می‌فروشند، بر جدیدترین موارد اضافه‌شده و آخرین ویژگی‌هایی که به وسیله نقلیه ساخته می‌شوند، تمرکز می‌کنند. در اینجا بهترین دستاوردهای فن‌آوری در صنعت اتومبیل در ۱۰ سال گذشته آورده شده‌است.

تکنولوژی شارژ سریع (Fast Charging)

تکنولوژی شارژ سریع (Fast Charging)

خودروهای برقی یا EV به طور فزاینده‌ای در سراسر جهان محبوب شده‌اند و همچنان که صحبت می‌کنیم به توسعه ادامه می‌دهند. بسیاری از تولید کنندگان در دسترس امروز به دنبال آینده هستند و تولید یا برنامه‌ریزی برای تولید خودروهای برقی با قدرت بالا هستند که می توان آن‌ها را به راحتی با برخی از بهترین وسایل نقلیه با سوخت مقایسه کرد. با این حال، یکی از ویژگی‌های برجسته وسایل نقلیه الکتریکی و یا حتی خودروهای هیبریدی توانایی تامین انرژی توسط یک باتری توکار است. این باتری‌ها از طریق خروجی‌های هر کدام در خانه یا هر جایی شارژ می‌شوند. همه EV دردسترس با شارژر همیشگی AC وارد می‌شوند که به طور معمول می‌توانند باتری را از ۰ تا ۱۰۰ درصد در حدود ۴ تا ۶ ساعت به دست آورند. اما با گنجاندن شارژ سریع، همه چیز به شدت سریع شده‌است. چنان سریع که شارژر DC می‌تواند در عرض ۳۰ دقیقه باتری را از صفر به ۸۰ درصد برساند. در حالی که ایستگاه‌های شارژ در حال حاضر بسیار نادر هستند، افزایش محبوبیت EV استفاده از این تعداد را تضمین می‌کند.

فناوری کنترل بین خطوط راندن (Lane Keep Assist)

فناوری کنترل بین خطوط راندن (Lane Keep Assist)

این یکی از جدیدترین فن‌آوری‌ها است که وارد دنیای اتومبیل می‌شوند و ویژگی کمک به راه دور قطعا یکی از بهترین روش‌ها است. اگر به رانندگی طولانی و یا رانندگی در طول شب عادت داشته باشید، به شما کمک می‌کند در تمام اوقات در جاده ایمن بمانید. نرم‌افزاری که در سیستم خودرو وجود دارد این امکان را به آن می‌دهد که در هنگام رانندگی روی جاده متمرکز بماند. این فن‌آوری از فرمان به همراه ترمزها استفاده می‌کند تا وسیله نقلیه را در خطوط کور راه دور نگه دارد و مانع عبور آن‌ها از آن‌ها می‌شود. به محض اینکه چرخ‌ها شروع به عبور از خطوط می‌کنند، تکنولوژی کمک به کور راه وارد می‌شود و آن را اصلاح می‌کند به طوری که وسیله نقلیه در مرکز و ایمن باقی بماند.

تکنولوژی پارک خودکار (Automatic Parking)

تکنولوژی پارک خودکار (Automatic Parking)

حتی یک راننده هم وجود ندارد که بتواند بگوید در هنگام پارک کردن اتومبیل دچار مشکل نشده. به همین دلیل است که پارک خودکار یکی از سودمندترین فن‌آوری‌های ایجاد شده بود. چیزی که در سال ۲۰۰۶ توسط  لکسوس آغاز شد، حالا یکی از فن‌آوری‌های مورد نیاز در دنیای اتومبیل است. امکان پارک کردن خودکار به راننده اجازه می‌دهد تا به طور خودکار اتومبیل خود را به طور خودکار پارک کند – به جز زمانی که از راننده خواسته می‌شود این کار را انجام دهد.

تکنولوژی تشخیص صدا (Voice Recognition)

تکنولوژی تشخیص صدا (Voice Recognition)

به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین پیشرفت‌های تکنولوژی در صنعت اتومبیل تلقی می‌شود، به رسمیت شناختن صدا راه زیادی را طی کرده ‌است. همه ما خصوصیات تشخیص صدا را در فیلم “Bentley” در فیلم سال ۲۰۰۹ دیدیم، و همه ما فکر می‌کردیم که این فقط یک افسانه است، اما این تکنولوژی واقعا وجود دارد. اکثر تصادفات رانندگی امروزه توسط رانندگان با استفاده از تلفن‌های همراه خود در حین پشت فرمان ایجاد می‌شوند و این فن‌آوری نیاز به آن را از بین می‌برد. از طریق تکنولوژی تشخیص صدا، رانندگان قادر به ایجاد یا دریافت تماس‌ها، خواندن و پاسخ به پیام‌های متنی، استفاده از چندرسانه‌ای مانند موسیقی یا ویدیو، و حتی شروع وسیله نقلیه (فقط چند مدل انتخاب)هستند. اگرچه این تکنولوژی در حال حاضر هنوز در مرحله توسعه خود است، گنجاندن خودرو اندروید و اپل CarPlay قطعا قابلیت شناسایی را بهبود خواهد بخشید.

فناوری وای فای (Wi-Fi)

فناوری وای فای (Wi-Fi)

همانطور که در بالا ذکر شد، Android Auto و اپل CarPlay به یکی از foa ihd اصلی ماشین‌هایی تبدیل شده‌اند که ما امروز رانندگی می‌کنیم و حتی بیشتر با گنجاندن نقاط Wi – Fi در داخل ماشین نیز گسترش می‌یابد. در حالی که تولیدکنندگان خودرو به رانندگان توصیه نمی‌کنند از تلفن‌های هوشمند خود، تبلت ها و یا دستگاه‌های متصل به دیگر در حین رانندگی استفاده کنند، نقاط حساس Wi – Fi در خودرو باعث می‌شود که افراد حتی در مناطق سیگنال کم و یا در حین رانندگی از طریق یک تونل ارتباط برقرار کنند. هنگامی که ماشین‌های پشتیبانی Wi – Fi در ابتدا تبلیغ شدند، برای اتومبیل‌های لوکس یا تجملی مثل مرسدس – بنز و BMW رزرو شد، اما در دسترس بودن اینترنت بسیار آسان بود، تولید کنندگان نهایی نیز از جمله این ویژگی در مدل‌های خود بودند. دیگر نیازی نیست نگران این باشید که چگونه بچه‌ها را وقتی که از یک جشن تولد پر از کیک به خانه باز می‌گردید، منحرف نگه دارید – فقط گوشی یا تبلت خود را متصل کنید و اجازه دهید که کارتون‌ها نقش بر آب شوند.

تکنولوژی ترمز اضطراری خودکار (Automatic Emergency Braking )

تکنولوژی ترمز اضطراری خودکار (Automatic Emergency Braking )

چقدر سریع پشت فرمان اتومبیل حرکت می‌کنید؟ سریع‌تر از یک کامپیوتر؟ متاسفانه، این مورد اکثریت افرادی نیست که صاحب یک ماشین هستند. خوشبختانه، خودروهای امروز با مجموعه‌ای از سنسورها به وجود می‌آیند که می‌توانند هر چیزی را از موانعی که در راه به سمت کاهش سریع یک وسیله نقلیه در جلوی شما وجود دارد، تشخیص دهند. تکنولوژی ترمز خودکار اتوماتیک ممکن است افزودن جدیدتر به اغلب اتومبیل‌ها باشد، اما مطمئنا یک موهبت است نه یک نعمت. پشت فرمان یک ماشین به این معنی است که شما باید ۱۰۰ درصد از محیط اطراف خود آگاه باشید، اما این کار به غیر ممکن است که تنها با دو چشم خود این کار را انجام دهید. اینجاست که این سنسورها به آنجا می‌آیند. با خواندن محیط اطراف خودرو، این فن‌آوری ترمز خودکار فوری می‌تواند به شما هشدار دهد که چیزی در حال برخورد با خودرو یا مسدود کردن مسیر رانندگی خودرو است. سنسورها به همراه کامپیوتر سوار بر سوار سریع وارد عمل می‌شوند و ترمزها را که آهسته یا به طور کامل متوقف می‌شوند قبل از برخورد با اتومبیل، عابر پیاده، حیوان یا مانع را متوقف کنند. اگر شما فردی هستید که شب‌ها زیاد رانندگی می‌کنید و یا در شهره‌ای شلوغ رانندگی می‌کنید، و اتومبیل شما فن‌آوری ترمز خودکار اضطراری ندارد، ممکن است بخواهید آن‌ها را آماده کنید و در یک وسیله نقلیه که مشخصه آن است دست پیدا کنید.

فناوری هماهنگ شدن با تلفن همراه (Smartphone Integration)

فناوری هماهنگ شدن با تلفن همراه (Smartphone Integration)

تلفن همراه های هوشمند هر روز باهوش‌تر می‌شوند و ماشین‌ها بیشتر از لحاظ فن‌آوری به سرعت پیشرفت می‌کنند. بنابراین، تنها برای تلفن‌های هوشمند و ماشین‌ها به نظر می‌رسد که با یکدیگر کار کنند تا تجربه رانندگی شما را بهتر، ایمن‌تر و یقینا سرگرم‌کننده کنند. اتصال گوشی خود به خودروی شما یک ایده کاملا جدید نیست چون شما می‌توانید این کار را از طریق یک اتصال USB و بلوتوث انجام دهید، اما محدود به تماس‌های تلفنی یا پخش موسیقی از دستگاه خود است. حالا، با گنجاندن of آندروید گوگل و اپل CarPlay همراه با کاربردهای متعدد طراحی برای یک تجربه همه‌جانبه، چیزهای بیشتری وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از گوشی هوشمند خود و کامپیوتر انجام دهید. تماس‌ها، ارسال و خواندن متون، گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه خود و پادکست ها، محل مورد علاقه شما، تماشای فیلم، و حتی خرید همه آن‌ها با یک دکمه یا در برخی موارد با فرمان صدا تان. با پیشرفت تکنولوژی، ما نمی‌توانیم صبر کنیم تا ببینیم چه چیز بیشتری می‌توانیم از طریق گوشی‌های هوشمند و ماشین‌های متصل به آن انجام دهیم.

تکنولوژی سیستم مسیریاب (Navigation)

تکنولوژی سیستم مسیریاب (Navigation)

همانطور که در مورد ادغام گوشی‌های هوشمند صحبت کردیم، فکر کردیم باید به تکنولوژی ناوبری که امروزه تقریبا در همه ماشین‌ها موجود است اشاره کنیم. جهت‌یابی، مانند اتصال تلفنی، ایده جدیدی نیست، با این حال، ماشین‌ها از سیستم‌های آهسته GPS که زمانی تحت‌تاثیر قرار گرفته بودند، حرکت کرده‌اند. امروزه، شما می‌توانید مسیرها و اطلاعات را به هر مکانی که می‌خواهید با لمس یک دکمه مشخص کنید. چه به دنبال یک مک‌دونالد در ساعت ۳: ۰۰ صبح یا ایستگاه گازی در وسط هیچ کجا هستید، سیستم‌های راهبری امروز بیش از توانایی انجام خوانش دقیق در عرض چند ثانیه هستند. نه تنها اتومبیلی که شما در آخرین سیستم‌ها به شما دستور می‌دهد، می‌توانید اطلاعات ترافیک، اخبار زمان واقعی برای تصادف و یا بیراهه، نمای ماهواره‌ای نقشه، دستورالعمل‌های رانندگی زمان واقعی، و چیزهای دیگر را دانلود کنید. با HUD یا Head – و holographic windshields، امروزه ناوبری بسیار جالب‌تر از زمانی است که قبلا بود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا