هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟ آیا ربات‌ها همان هوش مصنوعی هستند؟ هوش مصنوعی چه کارهایی انجام میدهند؟ ایا هوش مصنوعی برای اینده بشر خطرناک است؟ کاربرد هوش مصنوعی در زندگی ما چیست؟ و دیگر سوال هایی از این قبیل پس به خوندن این مقاله ادامه بدید.

هوش مصنوعی چیست؟

به گزارش سرتکس،هوش مصنوعی در واقع استفاده از رایانه ها و ماشین ها برای تقلید از توانایی های حل مسئله و تصمیم گیری ذهن انسان است.

در حالی در طی دهه های اخیر تعدادی از مفاهیم در رابطه با هوش مصنوعی گفته شده است.

در واقع هوش مصنوعی اینگونه تعریف می‌شود ‌‌‌:

هوش مصنوعی در واقع مهندسی و ساخت ماشین های هوشمند، به ویژه برنامه های کامپیوتر هوشمند است. این در واقع مثل استفاده از کامپیوترها برای فهمیدن هوش انسان است، اما هوش مصنوعی مجبور نیست که محدود ئ به روش های باشد که از نظر بیولوژیکی قابل مشاهده هستند.

هوش مصنوعی دارای ۴ رویکرد میباشد که حوزه هوش مصنوعی را تعریف می کنند:

  1. تفکر مانند انسان
  2. عملکرد مشابه انسان
  3.  تفکر عقلانی
  4. عملکرد عقلانی

ممکن است این تعاریف برای افراد معمولی انتزاعی به نظر برسد اما به تمرکز این رشته به عنوان حوزه ای از علوم کامپیوتر کمک می‌کند.

مزایای اصلی هوش مصنوعی

  • هوش مصنوعی زمان صرف شده برای انجام یک کار را کاهش می دهد. این امکان انجام چند کار را فراهم می کند و حجم کار را برای منابع موجود کاهش می دهد.
  • هوش مصنوعی اجرای وظایف تا به حال پیچیده را بدون هزینه های قابل توجه امکان پذیر می کند.
  • هوش مصنوعی 24×7 بدون وقفه یا وقفه کار می کند و هیچ خرابی ندارد
  • هوش مصنوعی توانایی های هر فرد با توانایی های متفاوت را افزایش می دهد
  • هوش مصنوعی دارای پتانسیل بازار انبوه است، می تواند در سراسر صنایع مستقر شود.

هوش مصنوعی با سریعتر و هوشمندانه تر کردن فرآیند، تصمیم گیری را تسهیل می‌کند.

توضیحی از انواع هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی

ماشین های واکنشی(reactive machines)

یک ماشین واکنش‌گرا از ابتدایی‌ترین اصول هوش مصنوعی پیروی می‌کند و همانطور که از نامش پیداست، فقط می‌تواند از هوش خود برای درک و واکنش به دنیای مقابل استفاده کند. یک ماشین واکنشی نمی تواند یک حافظه را ذخیره کند و در نتیجه نمی تواند به تجربیات گذشته برای اطلاع رسانی تصمیم گیری در زمان واقعی تکیه کند.

حافظه محدود(Limited Memory)

هوش مصنوعی حافظه محدود توانایی ذخیره داده‌ها و پیش‌بینی‌های قبلی را هنگام جمع‌آوری اطلاعات و سنجیدن تصمیم‌های بالقوه دارد – اساساً به دنبال سرنخ‌هایی در مورد آنچه ممکن است در آینده رخ دهد، به گذشته نگاه می‌کند. هوش مصنوعی حافظه محدود پیچیده‌تر است و امکانات بیشتری نسبت به ماشین‌های واکنشی ارائه می‌دهد.

نظریه ذهن(Theory of Mind)

نظریه ذهن دقیقاً همین است – نظری. ما هنوز به توانایی های فنی و علمی لازم برای رسیدن به این سطح هوش مصنوعی دست نیافته ایم. این  مفهوم بر پایه ی پیش فرض روان شناختی است که این موضوع نشان می دهد که موجودات زنده دیگر افکار و احساساتی دارند که بر رفتار هر شخص تاثیر می‌گذارد.

هوش مصنوعی خود هوشیاری (self-aware)

زمانی که نظریه ذهن در هوش مصنوعی ایجاد شود، در آینده نزدیک، مرحله نهایی برای خودآگاهی هوش مصنوعی خواهد بود، که در حال حاضر در حد فرضیه می‌باشد. این نوع هوش مصنوعی که از نامش پیداس به گونه‌ای شکل گرفته است تا به مغز انسان تبدیل شود تا حدی که به خود آگاهی برسد. این نوع هوش مصنوعی دارای آگاهی مانند انسان است و وجود خود و همچنین حضور و وضعیت عاطفی دیگران را در جهان درک میکند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا