هوش مصنوعی

چین خبر از ساخت هوش مصنوعی با قابلیت خواندن ذهن میدهد

براساس یک گزارش جدید، دولت چین در حال اجرای هوش مصنوعی پیشرفته‌ای برای نظارت بر ذهن ده‌ها تن از مقامات حزب کمونیست برای ارزیابی وفاداری آن‌ها است.

محققان چینی ادعا کردند که نرم افزاری را توسعه داده‌اند که می‌تواند حالات چهره و امواج مغزی را به دقت تجزیه و تحلیل کند تا بررسی کند که آیا افراد به “اندیشه و آموزه‌های سیاسی” توجه دارند یا خیر.

به گزارش سرتکس ،پلیس چین در دهه گذشته با استفاده از کلان‌ داده‌ها، یادگیری ماشینی، فناوری تشخیص چهره و هوش مصنوعی به شدت ارتقا یافته است.

به گفته “دیدی تانگ”(Didi Tang)، خبرنگار تایمز در پکن، این سیستم توسط محققان مرکز جامع علوم ملی هفئی(Hefei) توسعه یافته است.

این هوش مصنوعی می‌تواند حالات چهره و امواج مغزی اعضای حزب کمونیست را تجزیه و تحلیل کند تا مشخص شود که آنها تا چه اندازه پذیرای “آموزش فکری”(thought education) هستند.

تانگ می‌گوید که این فناوری در مقاله‌ای که در اول ژوئیه در اینترنت آپلود شد و مدت کوتاهی پس از آن حذف شد، به تفصیل شرح داده شده بود.

ناگفته نماند پس از انتقاد شهروندان چین از این سیستم،‌ پژوهشگران مقاله را حذف کردند. دکتر لنس بی. الیوت، متخصص حوزه‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، هفته‌ی گذشته در فوربز نوشت که بدون دسترسی به جزئیات کامل مقاله،‌ اثبات ادعاهای مرکز علوم فراگیر ملی چین غیرممکن است. دکتر الیوت می‌گوید:

طبق جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ،قطعاً این نخستین‌باری نیست که در پروژه‌ای تحقیقاتی از قابلیت اسکن امواج مغزی روی سوژه‌های انسانی استفاده می‌شود. باوجوداین، استفاده از سیستمی این‌چنینی برای سنجش وفاداری به حزب کمونیست چین چیزی نیست که بتوانید نمونه‌‌های مشابه زیادی برایش پیدا کنید. وقتی از هوش مصنوعی برای نظارت دولتی استفاده می‌شود، از خط قرمز عبور شده است.

بر طبق این مقاله: این سیستم از یک سو می‌تواند نحوه پذیرش اندیشه‌ها و آموزش‌های سیاسی توسط اعضا را مشخص کند و از سوی دیگر، داده‌های واقعی را برای آموزش فکری و سیاسی فراهم کند تا بتوان آن را بهبود بخشید.

در اواخر سال گذشته‌ی میلادی، وزارت بازرگانی ایالات متحده چند مؤسسه‌ی چینی را به‌دلیل کمک به توسعه‌ی زیست‌فناوری‌هایی مثل «سلاح کنترل مغز» تحریم کرد. این نخستین‌بار نیست که استفاده‌ی دولت چین از هوش مصنوعی خبرساز می‌شود. مدتی پیش، گفته شد چین از هوش مصنوعی و قابلیت تشخیص چهره برای ردیابی و کنترل قوم اویغورها استفاده کرده است. تاکنون، بین یک تا سه میلیون نفر از اعضای این قوم بازداشت شده‌اند.

جینا مری ریماندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده، هنگام اعلام تحریم‌های اعمال‌شده علیه مؤسسه‌های چینی گفت:

زیست‌فناوری و نوآوری‌های پزشکی از نگاه علمی می‌توانند جان انسان‌ها را نجات دهند؛ اما متأسفانه جمهوری خلق چین تصمیم گرفته است از این فناوری‌ها برای کنترل مردم خود و سرکوب اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی استفاده کند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا