هوش مصنوعی

هوش مصنوعی با تغییرات آب و هوایی مقابله میکند

هوش مصنوعی می تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، بهبود بهره وری انرژی و افزایش استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر کمک کند. کاربردهای هوش مصنوعی طی سال های اخیر در طیف گسترده‌ای از صنایع و حوزه‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. یکی از شاخص‌ترین این حوزه‌ها، محیط زیست و منابع طبیعی است.

به گزارش سرتکس ،تورم یک معضل جهانی است و تغیرات آب و هوایی می‌تواند باعث تشدید آن شود. این به این علت است که افزایش و شدت رویدادهای غافلگیرانه و شدید آب و هوایی ثبات وضعیت را از بین برده و باعث افزایش قیمت مواد غذایی، انرژی و سایر ملزومات می‌شود.

هوش مصنوعی می‌تواند با کمک به بشر با ارائه راه‌حل‌هایی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، بهبود بهره‌وری انرژی و افزایش استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، باعث بالا رفتن میزان امیدواری در این زمینه باشد و به بشر در مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کند.

در واقع، بر اساس گزارش BCG Climate AI Survey در سال ۲۰۲۲، ۸۷ درصد از مدیران اجرایی بخش خصوصی و دولتی با قدرت تصمیم گیری در زمینه هوش مصنوعی و آب و هوا معتقدند هوش مصنوعی ابزاری ضروری در مبارزه با تغییرات آب و هوایی است. راه های زیادی وجود دارد که هوش مصنوعی می تواند به کاهش تغییرات آب و هوایی کمک کند، به عنوان مثال از طریق بهره وری انرژی یا با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از حمل و نقل، کشاورزی و صنعت. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با بهبود توانایی ما در پیش‌بینی رویدادهای شدید آب و هوایی و ارائه ابزارهای پشتیبانی تصمیم برای کمک به واکنش مؤثرتر، به ما کمک کند تا با تأثیرات تغییرات آب و هوایی سازگار شویم. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با کمک به شناسایی عوامل خطر و توسعه برنامه‌هایی برای کاهش آن‌ها، نقش مهمی در افزایش انعطاف‌پذیری ما در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی ایفا کند.

طبق جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ،مدیران بخش عمومی و خصوصی، فواید حاصل از تحلیل ارتباط میان هوش مصنوعی و آب و هوا را در زمینه‌ کاهش روند تغییرات ۶۱ درصد، در زمینه‌ اندازه‌گیری اثرات و میزان انتشار ۵۷ درصد، پیش‌بینی خطرات به منظور سازگاری ۴۴ درصد، چگونگی مدیریت آسیب‌پذیری‌ها هنگام قرار گرفتن در معرض بحران‌های ناشی از تغییرات آب‌و هوا ۴۲ درصد، کاهش و حذف گازهای گلخانه‌ای ۳۷ درصد و تسهیل تحقیقات مربوط به آب و هوا تأمین مالی آن را ۲۸ درصد، ارزیابی می‌کنند.

هوش مصنوعی از راه‌های زیادی می‌تواند تغییرات آب و هوایی و مضرات آن را کاهش دهد. به عنوان مثال، افزایش بهره‌وری انرژی یا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و حمل و نقل.

فوری‌ترین نیاز در این زمینه، داشتن هوش مصنوعی قوی‌تر نیست، بلکه هوشمندتر شدن در مکان و نحوه استفاده از هوش مصنوعی است. لامبرت هوگنهات، رئیس تجزیه و تحلیل داده ها، مشارکت ها و نوآوری فناوری در دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات (OICT) می گوید: فرصت های کشف نشده زیادی وجود دارد. ما باید در مورد مکان و نحوه استقرار هوش مصنوعی استراتژیک تر باشیم تا بیشترین تأثیر را داشته باشیم.

بنابراین، یک چارچوب جدید برای هوش مصنوعی آب و هوا و تمرکز بحث بر روی سرمایه گذاری و نوآوری در فضا حیاتی است. برای مقابله موثر با محرک‌ها و خطرات ناشی از اتکای بیش از حد ما به سوخت‌های فسیلی، باید مجموعه‌ای از راه‌حل‌های نوآورانه را در آغوش بگیریم. هوش مصنوعی در مرکز این موزاییک قرار دارد و در حال حاضر به افزایش شفافیت و دستاوردهای سریع‌تر در تولید انرژی کارآمد کمک می‌کند.

ارچوب استفاده از هوش مصنوعی شامل سه موضوع اصلی است: کاهش، سازگاری و انعطاف‌پذیری. کاهش و اصول اساسی برای تلاش‌های ما در مسیر مبارزه با تغییرات اقلیمی حیاتی است، اما سازگاری و انعطاف‌پذیری برای اطمینان از اینکه مردم و اقتصاد امروز می‌توانند در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی مقاومت کنند، ضروری است. انعطاف‌پذیری واقعی ما را ملزم می‌کند که دیدگاهی در سطح سیستم از جهان داشته باشیم و از هوش مصنوعی برای کمک به شناسایی خطرات، آسیب‌پذیری‌ها و اختلالات احتمالی در مورد تغییرات آب و هوایی استفاده کنیم. ما همچنین باید ظرفیت و قابلیت هایی را برای پاسخ سریع به این تهدیدات و ایجاد معماری انعطاف پذیر ایجاد کنیم.

لامبرهوگنهات، مدیر بخش تجزیه تحلیل داده‌ها، مشارکت‌ها و نوآوری‌های فناوری در دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات (OICT) می‌گوید: برای رسیدگی به خطرات ناشی از اتکای بیش‌از حد ما به سوخت‌های فسیلی، باید به مجموعه‌ای از راه‌حل‌های نوآورانه تکیه کنیم. هوش مصنوعی به عنوان راه حلی کلیدی می‌تواند به دستاوردهای ما در این زمینه بیفزاید.

سه اصل برای استفاده از هوش مصنوعی در مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی وجود دارد که شامل کاهش تغییرات آب و هوایی، سازگاری و انعطاف پذیری و اصول می‌شود. کاهش و پیروی از اصول در مبارزه با تغییرات اقلیمی مهم است اما سازگاری و انعطاف پذیری برای اطمینان از اینکه اقتصاد و مردم بتوانند در مقابل اثرات ناشی از این تغییرات مقاومت کنند اصلی حیاتی است. انعطاف پذیری واقعی به این معناست که واقعیت را بدانیم و از ابزاری مثل هوش مصنوعی برای کمک به شناسایی خطرات، آسیب‌پذیری‌ها و اختلالات احتمالی استفاده کنیم. ما همچنین باید ظرفیت و قابلیت‌هایی را برای پاسخ سریع به این تهدیدات و ایجاد معماری انعطاف‌پذیر ایجاد کنیم.

دامین گرومیر بنیانگذار و مدیر Co-Chair of AI for the Planet Alliance و یکی از نویسندگان گزارش اظهار داشت: «علیرغم وعده‌ها، مبارزه با تغییرات آب و هوایی، به اراده‌ تصمیم‌گیرندگان برای اقدام و ایجاد تغییرات ضروری بستگی دارد و هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های نوظهور قادرند تا حدی اراده‌ مسئولین را جهت اتخاد تصمیمات مناسب و اجرای آن‌ها پشتیبانی کنند.

بنابراین باید به این نکته توجه داشت که هوش مصنوعی اکسیری برای مبارزه با تغییرات آب‌هوایی نیست بلکه یکی از ابزارهایی است که می‌تواند در آینده به ما کمک کند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا