هوش مصنوعی

ساخت کلون خوک توسط هوش مصنوعی

برای نخستین بار در جهان بدون هیچ گونه دخالت انسانی، بچه خوک های سالمی با کمک یک مادر جایگزین در ماه مارس متولد شدند.

چین درحال حاضر بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده گوشت خوک است. جمعیت خوک این کشور حدود ۴۰۰ میلیون راس و مصرف سرانه گوشت آن بین ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم است. سهم بزرگی از گوشتی که در چین مصرف می شود، خوک است. اما ذخایر موجود در این کشور هیچگاه برای تامین تقاضا کافی نبوده است. به همین دلیل چین باید سالانه میلیون ها تن گوشت خوک گرانقیمت وارد کند. این کشور در ۲۰۲۱ میلادی ۳.۳۱ میلیون متریک تن گوشت خوک خریده است.

به گزارش سرتکس ،لیو یائوی یکی از محققان دانشگاه نانکای معتقد است روش کلون سازی خودکار هوش مصنوعی خوک می تواند جمعیت این حیوان در کشور را افزایش دهد و در نتیجه چین در این زمینه خودکفا خواهد شد.

نکته مهم آنجاست که گوشت خوک مربوط به حیوان شبیه سازی شده مانند گوشت آزمایشگاهی نیست. گوشت آزمایشگاهی از سلول های کشت شده در شرایط خاص به وجود آمده است. اما گوشت حیوان شبیه سازی شده از سلول های اصلی خوک تهیه شده است که می توان در تولید گوشت آزمایشگاهی به کار برد. روش هایی که در حال حاضر برای کلون سازی خوک به کار می رود، نیازمند دخالت انسانی در مراحل مختلف است.

این امر ریسک اشتباه را افزایش می دهد. پیش از این محققان دانشگاه نانکای با استفاده از ربات ها در سال ۲۰۱۷ میلادی از روی خوک کلون ساختند محققان دانشگاه نانکای ادعا می کنند روش کلون سازی خوک رباتیک در مقایسه با کمک انسان نرخ موفقیت بالاتری دارد. ربات ها اشتباه نمی کنند یا طی عملیات به سلول ها آسیب نمی رسانند.

طبق جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ،آنها برای پژوهش جدید یک فرایند کلون سازی کاملاً اتوماتیک ایجاد کردند که هیچ انسانی در آن دخالت نمی کند. یائوی در این باره می گوید: سیستم هوش مصنوعی آنها می تواند ربات را طوری هدایت کند که با کمترین نیروی ممکن فرایند کلون سازی را انجام دهد و به این ترتیب خسارت به سلول ها به صفر می رسد.

تولید کلون خوک با هوش مصنوعی  کمتر خطا دارد

استفاده از هوش مصنوعی ریسک بروز خطا در کلون‌سازی را کاهش می‌دهد. برای مثال، در تکنیک محبوب انتقال هسته سلول سوماتیک (SCNT) لازم است یک نفر هسته را از سلول تخمک حیوان جدا کند تا سلول سوماتیک به جای آن قرار بگیرد. در این فرآیند، سلول‌های حساس معمولا به خاطر دخالت انسان آسیب می‌بینند یا آلوده می‌شوند.

به نقل از خبرگزاری مهر ،همین محققان قبلا در سال 2017 با استفاده از ربات‌ها به کلون‌سازی خوک‌ها پرداخته بودند، اما در آن روش هم به حضور انسان نیاز بود. یائووی می‌گوید استفاده از ربات نسبت به انسان شانس موفقیت در کلون‌سازی را بسیار بالا می‌برد. از این رو، آن‌ها این بار کل این فرآیند را به‌صورت خودکار درآوردند تا نیازی به دخالت انسان نباشد.

این سیستم حالا با محاسبات هوش مصنوعی بازوهای رباتیک را هدایت می‌کند تا فرآیند کلون‌سازی انجام شود. از این طریق، لازم نیست خود محققان دست به عمل بزنند و می‌توانند زمان خود را صرف سایر امور تحقیقاتی کنند. نتایج این مطالعات هنوز در مجلات علمی منتشر نشده، اما پژوهشگران باور دارند که با این کار می‌توانند به خودکفایی در تولید گوشت خوک در چین کمک کنند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا