هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یکی از مهمترین شاخه‌های مهم علوم رایانه ایی می‌باشد و هدف اصلی آن تولید ماشین آلاتی است که قادر به انجام وظایف انسانی باشند و بتوانند این وظایف را به بهترین شکل انجام دهند و جایگزین انسان شوند. در حقیقت می‌توان گفت هوش مصنوعی، هوش انسان را برای کامپیوتر شبیه سازی می‌کند و برنامه نویسی آن به گونه ایی طراحی شده است که رفتار انسان را به خوبی تقلید می‌کند و علاوه بر این می‌تواند مانند یک انسان تفکر کند. در حقیقت تمام ابزارهایی که فعالیتی شبیه به ذهن انسان داشته و قادر به حل مسئله و یادگیری هستند، هوش مصنوعی نامی‌ده می شوند. هوش مصنوعی این توانایی را دارد که مانند ذهن یک انسان عمل کرده و وظایف خود را به بهترین نحو و به طور کامل انجام دهد. مبنای یادگیری هوش مصنوعی، استدلال و درک است.

به گزارش سرتکس ،طبق تحقیقاتی که در مورد کاربردهای هوش مصنوعی انجام شده است، هوش مصنوعی می‌تواند در آینده ایی بسیارنزدیک، در زندگی همه افراد تاثیر بگذارد. دانشگاه آکسفورد در سال 2013 تحقیقاتی در مورد هوش مصنوعی انجام داد و به این نتیجه رسید که تقریباً تا سال 2030 میلادی، در حدود 47 درصد از مشاغل ایالت متحده به صورت اتوماسیون و بدون وجود انسان‌ها انجام می‌شود.

رشد سریع هوش مصنوعی و قابلیت های قدرتمند آن درکنار تصویرسازی رسانه­ ها مردم را نسبت به هوش مصنوعی، دچار ترس و بدبینی کرده است. همچنین پیشرفت­های چشمگیر حوزه هوش مصنوعی باعث شده‌ که رهبران تجاری و مردم، تصور کنند در مسیر رسیدن به قله­ های حوزه AI تا مقصد راه زیادی نمانده است.

این در حالی است که هنوز راه بسیار طولانی در توسعه، پیشرفت و نمایان شدن همه قابلیت­های این فناوری در پیش داریم. با این حال، شناخت انواع هوش مصنوعی و گونه‌های موجود آن، تصویر روشنی از توانایی‌های موجود هوش مصنوعی ارائه خواهد داد.

درک انواع هوش مصنوعی

طبق جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ،از آنجا که به­ گونه­ ای مبنای عملکرد هوش مصنوعی، فرآیندهای هوش انسانی است؛ اینکه یک سیستم AI تا چه حد بتواند شبیه به هوش انسان عمل کند؛ به معیاری برای تعیین نوع هوش مصنوعی تبدیل شده است. براساس مقایسه یک ماشین با انسان و برحسب تطبیق پذیری و عملکرد آن، هوش مصنوعی می‌تواند به انواع مختلف طبقه‌بندی شود.

بنابراین، یک برنامه هوش مصنوعی که وظایف انسانی بیشتری را با سطوح مختلف مهارتی انجام می‌دهد؛ به عنوان یک هوش تکامل‌یافته در نظر گرفته می‌شود. در حالی که یک هوش مصنوعی که قابلیت و عملکرد محدودی دارد؛ به عنوان یک نوع ساده‌تر و کم‌تر توسعه‌یافته در نظر گرفته می‌شود.

براساس این معیار، هوش مصنوعی به طور کلی به دو روش طبقه‌بندی می‌شود. یک نوع طبقه بندی ماشینهای دارای هوش مصنوعی بر اساس شباهت آنها به ذهن انسان است که توانایی آنها در “فکر کردن” و حتی “احساس” با انسان مقایسه می­ شود.

انواع هوش مصنوعی

هوش مصنوعی محدود

با توجه به تاریخچه هوش مصنوعی، اولین هوش مصنوعی که توسط انسان اختراع شده است، هوش مصنوعی محدود می‌باشد. هوش مصنوعی محدود فقط توانایی فعالیت در یک حیطه محدود از تخصص را دارد. به طور کلی نمونه‌های زیادی از هوش مصنوعی در دنیا وجود دارد. به عنوان نمونه رایانه هایی موجود در بازی‌های کامپیوتری مانند شطرنج، نمونه ایی از هوش مصنوعی محدود محسوب می شوند.

همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله : هوش مصنوعی چیست؟ را نیز مطالعه فرمایید.

در حقیقت هوش مصنوعی محدود، نوعی سیستم هوشمند است و این توانایی را دارد که بعضی از کارها را بهتر از انسان انجام دهد. به طور مثال سیستم هوشمندی که می‌تواند به صورت خودکار، گفتار را به نوشتار تبدیل کند، نوعی هوش مصنوعی محدود است. به طور کلی هوش مصنوعی محدود کاربردهای زیادی دارد. یکی از مهمترین کارهایی که هوش مصنوعی انجام می‌دهد، پردازش تصویر و تشخیص چهره و تشخیص هویت در اداره‌های پلیس است. علاوه بر این از سیستم‌های هوش مصنوعی محدود در انجام فرآیندهای مالی در بانک‌ها و بسیاری دیگر از کسب و کارهای مالی نیز تا حد زیادی استفاده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت هوش مصنوعی محدود، خیلی پیچیده نیست و این توانایی را دارد که با داده هایی که از قبل برای آن تعیین شده کار کند. دلیل نام گذاری هوش مصنوعی محدود به این دلیل است که این ابزارها اصلاً نزدیک به هوش انسان نیستند و به هیچ عنوان دارای هوشیاری، هوش واقعی و آگاهی برای مطابقت با هوش انسانی نمی‌باشند.

همه افراد تقریباً در طول روز با هوش مصنوعی محدود سر و کار دارند. به عنوان مثال موتور جستجوی گوگل، نرم افزار ترجمه گوگل و یا ماکروسافت نمونه هایی از هوش مصنوعی محدود هستند.برای یادگیری بهتر هوش مصنوعی شما باید تسلط به زبان انگلیسی داشته باشید. برای یادگیری زبان انگلیی به سایت زیر بروید.

هوش مصنوعی عمومی

استفاده از انواع هوش مصنوعی حین رانندگی

هوش مصنوعی عمومی نوعی ماشین بوده و قادر است مانند یک انسان دنیای اطراف خود را درک کند. هوش مصنوعی عمومی می‌تواند رفتارهای انسان را شبیه سازی کرده و مانند یک انسان رفتار کند. هوش مصنوعی عمومی مانند انسان دارای احساس و آگاهی است در حالی که هوش مصنوعی محدود فاقد احساس است.

به طور کلی کامپیوترها این توانایی را دارند که سریع‌تر از انسان‌ها اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنند. با توجه به تئوری‌های موجود در مورد هوش مصنوعی، هوش مصنوعی می‌تواند شبیه به یک انسان فعالیت کند وحتی ممکن است حافظه ایی بهتر از حافظه انسان داشته باشد. در نتیجه، یک ماشین قادر است تمام فعالیت‌های انسان را بدون نیاز به وجود انسان انجام دهد. با گذشت زمان تعداد زیادی از ماشین هایی که دارای هوش مصنوعی عمومی هستند، در بسیاری از زمینه‌ها جایگزین انسان خواهند شد.

هوش مصنوعی عمومی می‌تواند در سطح عمومی فعالیت‌های مختلفی از جمله رانندگی، دستیار پزشک یا سیستم تشخیص بیماری را انجام دهد. این سیستم در سطوح بالا کارهایی انجام می‌دهد که به زندگی و امنیت انسان‌ها بستگی دارد.

سوپر هوش مصنوعی

سوپر هوش مصنوعی، دارای هوشی فراتر از هوش انسان بوده و در حقیقت سطح هوش و درک انسانی را پشت سر گذاشته است. سوپر هوش مصنوعی باید این توانایی را داشته باشد که در انجام تمام کارها از انسان پیشی بگیرد. تا به امروز هیچ کشوری موفق به دستیابی به سوپر هوش مصنوعی نشده است و دسترسی به سوپر هوش مصنوعی در هاله ایی از ابهام است. افرادی که در زمینه سوپر هوش مصنوعی تحقیق می‌کنند، دارای نظرات مختلفی در مورد سوپر هوش مصنوعی می‌باشند و در حقیت بعضی از محققین بر این باور هستند که ممکن است هوش مصنوعی برای انسان‌ها یک فرصت یا یک تهدید محسوب شود. تا به حال هیچ گونه ماشین آلاتی موفق نشده به سطحی از درک و شعور و وسعت دانشی که یک انسان بالغ دارد، دست پیدا کند.

توسعه ابر هوش مصنوعی را احتمالا میتوان نقطه اوج تحقیقات این حوزه دانست که علاوه بر تقلید هوش چند وجهی انسان میتواند به خاطر حافظه بیشتر، سرعت بالاتر در پردازش و تحلیل اطلاعات و توانایی های فوق العاده اش در تصمیم گیری حتی بهتر از انسان نیز عمل نماید.

توسعه هوش مصنوعی عمومی و ابرهوش مصنوعی به سناریوهایی منجر می شود که غالبا با نام تکینگی می شناسیم. و با وجود آنکه در اختیار داشتن دستگاه هایی با این حجم از قدرت میتواند وسوسه برانگیز باشد، باید آگاه بود که این ماشین ها به تهدیدی برای هستی بشر یا دست کم مسیر زندگی اش بدل می شوند.

همانطور که در ابتدا گفته شد  فعلا نمی توان تصویر روشنی از آینده جهان در سایه حضور انواع پیشرفته هوش مصنوعی متصور شد، با این حال روشن است که مسیری طولانی برای رسیدن به این نقطه از پیشرفت پیش روی بشر قرار دارد. لذا اگر افکارتان در رابطه با آینده هوش مصنوعی چندان مثبت نیست باید بگوییم که فعلا برای نگرانی بابت تکینگی زود است و هنوز برای تفکر در مورد امنیت و ایمنی هوش مصنوعی وقت باقیست.

هوش مصنوعی خود آگاه

این مرحله نهایی توسعه هوش مصنوعی است که هم اکنون به صورت نظری وجود دارد و شکل توسعه یافته ای از هوش مصنوعی است که بسیار شبیه به مغز انسان عمل می کند و به درجه خودآگاهی رسیده است. توسعه این شکل از هوش مصنوعی که به چندین دهه (اگر نگوییم چند قرن) نیاز دارد همواره هدف نهایی تمامی تحقیقات صورت گرفته در زمینه هوش مصنوعی بوده و خواهد بود. این نوع هوش مصنوعی نتنها می تواند احساسات را درک کرده و برانگیزد بلکه احساسات، نیازها، باورها و علایق خود را دارد. و این همان شکلی از هوش مصنوعی است که بسیاری نگران پیامدهایش هستند. گرچه توسعه هوش مصنوی خود آگاه میتواند به میزان چشمیگری باعث پیشرفت تمدن بشری شود اما این پتانسیل را هم دارد که فاجعه آفرین باشد. علت هم این است که وقتی هوش مصنوعی خودآگاه تفکراتی نظیر حفظ خویشتن پیدا کند ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم رای بر نابودی بشر بدهد.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا